Saturday, January 8 – Tier 6-8

Fixtures in Scottish Junior Cup, West of Scotland League, East of Scotland League, South of Scotland League, Midlands League, North Region SJFA, North Caledonian League

All matches subject to 500 spectator limit as per Scottish Government restrictions 

Widespread postponements likely due to snow, frozen pitches and waterlogging. 

Macron Scottish Junior Cup – Third Round (1.30pm ko)

  • Craigmark Burntonians 0-2 Auchinleck Talbot

Macron Scottish Junior Cup – Fourth Round (1.30pm ko)

  • Shotts Bon Accord P-P Rossvale – pitch unplayable 

PDM Buildbase West of Scotland League – Premier Division (1.30pm ko)

  • Benburb 4-0 Clydebank – artificial
  • Cumnock Juniors 2-1 Kilbirnie Ladeside (2pm) – artificial – change of kick off 
  • Irvine Meadow XI 3-0 Rutherglen Glencairn
  • Largs Thistle 1-0 Cumbernauld United – artificial
  • Pollok 6-0 Bonnyton Thistle
  • Blantyre Victoria P-P Darvel – pitch unplayable 
  • Glenafton Athletic P-P Beith Juniors – pitch unplayable 
  • Hurlford United P-P Troon – pitch unplayable 
  • Kirkintilloch Rob Roy P-P Kilwinning Rangers – pitch unplayable 

PDM Buildbase West of Scotland League – Conference A (1.30pm ko)

  • Girvan 0-2 Whitletts Victoria
  • Bellshill Athletic P-P Saltcoats Victoria – pitch unplayable 
  • Johnstone Burgh P-P Irvine Victoria – pitch unplayable 
  • Arthurlie P-P Lugar Boswell Thistle – covid related
  • Forth Wanderers P-P Muirkirk Juniors – covid related 

PDM Buildbase West of Scotland League – Conference B (1.30pm ko)

  • Glasgow United 3-1 Port Glasgow Juniors
  • Ashfield P-P Renfrew – pitch unplayable 
  • Gartcairn P-P Kello Rovers – artificial – pitch unplayable 
  • Newmains United P-P St Cadoc’s – pitch unplayable 
  • Royal Albert P-P Carluke Rovers – pitch unplayable 
  • Cambuslang Rangers P-P Greenock Juniors – covid related
  • Dalry Thistle P-P Thorniewood United – pitch unplayable 

PDM Buildbase West of Scotland League – Conference C (1.30pm ko)

  • Ardrossan Winton Rovers 2-6 Glasgow Perthshire
  • Drumchapel United 2-3 Petershill (@ New Tinto Park, 3.30pm) – artificial – change of venue 
  • Neilston 1-0 Kilsyth Rangers
  • St Anthony’s 2-1 Larkhall Thistle
  • Vale of Leven 0-1 Wishaw Juniors
  • Yoker Athletic 1-2 Vale of Clyde – artificial 
  • East Kilbride Thistle P-P Lanark United – pitch unplayable 

PDM Buildbase West of Scotland League – Division Four (1.30pm ko)

  • Kilsyth Athletic 2-1 Harmony Row – artificial
  • Campbeltown Pupils P-P Glenvale – pitch unplayable 
  • St Peter’s P-P BSC Glasgow – artificial – pitch unplayable 
  • Finnart P-P Harthill Royal – artificial – covid related 

East of Scotland League – Premier Division (2.30pm ko)

  • Crossgates Primrose 1-3 Sauchie Juniors (2pm)
  • Inverkeithing Hillfield Swifts 1-2 Hill of Beath Hawthorn (2pm)
  • Lothian Thistle HV 2-1 Broxburn Athletic (3pm) – artificial
  • Newtongrange Star 2-0 Musselburgh Athletic
  • Whitehill Welfare 1-5 Penicuik Athletic
  • Camelon Juniors P-P Tynecastle – pitch unplayable 
  • Jeanfield Swifts P-P Dundonald Bluebell – pitch unplayable 
  • Linlithgow Rose P-P Blackburn United – covid related 
  • Tranent Juniors P-P Dunbar United – covid related 

East of Scotland League – First Division, Conference A (2pm ko)

  • Craigroyston 2-11 Dunipace
  • Edinburgh United 1-1 Leith Athletic
  • Kirkcaldy & Dysart 3-1 St Andrews United
  • Rosyth 4-2 Dalkeith Thistle (2.30pm) – artificial
  • Kennoway Star Hearts P-P Thornton Hibs – pitch unplayable 
  • Ormiston P-P Coldstream – pitch unplayable 
  • Tweedmouth Rangers P-P Haddington Athletic – pitch unplayable 

East of Scotland League – First Division, Conference B (2pm ko)

  • Newburgh 0-0 Luncarty
  • Preston Athletic 8-0 Hawick Royal Albert United (2.30pm)
  • Edinburgh South P-P Heriot-Watt University (2.30pm) – now Wed, Jan 12
  • Glenrothes P-P Lochgelly Albert – pitch unplayable 
  • Kinnoull P-P Oakley United
  • Lochore Welfare P-P Burntisland Shipyard
  • Peebles Rovers P-P Easthouses Lily – pitch unplayable 

East of Scotland League – First Division, Conference X (2pm ko)

  • Edinburgh College 1-0 Syngenta (3pm) – artificial
  • Pumpherston Juniors P-P Stoneyburn Juniorspitch unplayable 
  • West Calder United P-P Livingston United – pitch unplayable 
  • Bathgate Thistle P-P Whitburn Juniors – pitch unplayable 
  • Fauldhouse United P-P Armadale Thistle – pitch unplayable 

South of Scotland League (3pm ko)

  • Creetown P-P St Cuthbert Wanderers – pitch unplayable 
  • Newton Stewart P-P Abbey Vale – artificial – covid related 
  • Stranraer SOS P-P Nithsdale Wanderers
  • Threave Rovers P-P Upper Annandale (@ North West Community Campus, Dumfries, 2pm) – artificial
  • Mid Annandale P-P Wigtown & Bladnoch – artificial

East Region SJFA – McBookie Midlands League (1.45pm ko)

  • Carnoustie Panmure 4-0 Scone Thistle
  • Tayport 4-1 Dundee Violet (2.30pm)
  • Blairgowrie P-P Arbroath Victoria – artificial – covid related 
  • Brechin Victoria P-P Broughty Athletic – covid related 
  • Dundee North End P-P Lochee United – pitch unplayable 
  • Dundee St James P-P Kirriemuir Thistle – pitch unplayable 
  • East Craigie P-P Letham – pitch unplayable 
  • Forfar United P-P Downfield – pitch unplayable 
  • Lochee Harp P-P Coupar Angus – artificial – covid related

North Region SJFA – McBookie.com Super League (1.30pm ko)

  • Culter 2-0 Aberdeen East End
  • Deveronside 0-6 Montrose Roselea – artificial
  • Hall Russell United 0-8 Banks o’ Dee
  • Hermes 2-3 Banchory St Ternan
  • Ellon United P-P Bridge of Don Thistle
  • Maud P-P Colony Park

North Region SJFA – McBookie.com First Division (1.30pm ko)

  • Buchanhaven Hearts 1-1 Dufftown
  • Longside 0-3 Aberdeen University
  • Stoneywood Parkvale 1-2 Sunnybank

North Region SJFA – McBookie.com Second Division (1.30pm ko)

  • Forres Thistle 6-1 Whitehills
  • Burghead Thistle P-P Rothie Rovers – covid related
  • Glentanar P-P Cruden Bay
  • Islavale P-P Newmachar United

North Region SJFA – North Regional Cup – Second Round (1.30pm ko)

  • Dyce Juniors P-P Nairn St Ninian – pitch unplayable 

MacLeod & MacCallum North Caledonian League

  • Halkirk United 4-2 Invergordon
  • Nairn County ‘A’ 1-5 Loch Ness (@ Nairn Academy– artificial 
  • Orkney 3-2 Alness United (1.45pm) – change of kick off 
  • Bonar Bridge – Thurso (@ The Meadows, Dornoch– change of venue – covid related
  • Golspie Sutherland P-P Tain St Duthus – covid related 

Friendlies

  • Annbank United AFC 2-6 Ardeer Thistle (2pm)
  • St Roch’s 0-2 Heriot Watt University (@ Petershill Park, 2pm) – artificial 
  • Wishaw HSFP AFC P-P Fauldhouse United (@ Dalziel Park, 2.30pm) – artificial 

***Know about a fixture that’s not listed? Venue or kick off time changed? Please leave a comment.***

3 thoughts on “Saturday, January 8 – Tier 6-8

Comments are closed.