Saturday, January 22 – Tier 6-8

Fixtures in West of Scotland League, West of Scotland League Cup, East of Scotland League, East of Scotland Qualifying Cup, King Cup, Southern Counties FA Cup, Midlands League, North Region SJFA, North Caledonian League

PDM Buildbase West of Scotland League – Premier Division (1.30pm ko)

  • Benburb 4-1 Cumbernauld United – artificial
  • Kilbirnie Ladeside 1-2 Glenafton Athletic
  • Irvine Meadow XI 3-1 Cumnock Juniors (2.30pm) – change of kick off
  • Kilwinning Rangers 4-0 Bonnyton Thistle
  • Kirkintilloch Rob Roy 2-3 Troon
  • Largs Thistle 0-2 Pollok – artificial
  • Rutherglen Glencairn 1-4 Hurlford United

PDM Buildbase West of Scotland League – Conference A (1.30pm ko)

  • Glasgow University 2-1 Muirkirk Juniors – artificial
  • Maryhill 4-2 Maybole Juniors
  • Saltcoats Victoria 0-6 Johnstone Burgh

PDM Buildbase West of Scotland League – Conference B (1.30pm ko)

  • Carluke Rovers 1-6 Renfrew – artificial
  • Kello Rovers 1-1 Royal Albert

PDM Buildbase West of Scotland League – Conference C (1.30pm ko)

  • East Kilbride Thistle 1-6 Petershill
  • Glasgow Perthshire 1-3 Yoker Athletic
  • Lanark United 1-2 Ardrossan Winton Rovers (@ Dalziel Park, 2pm) – change of venue
  • Neilston 8-0 St Anthony’s
  • Vale of Leven P-P Larkhall Thistle – covid related 

PDM Buildbase West of Scotland League – Division Four (1.30pm ko)

  • Finnart 4-1 Campbeltown Pupils – artificial
  • Kilsyth Athletic 5-0 BSC Glasgow (2pm) – artificial

Kilmarnock Pie West of Scotland League Cup – Preliminary Round (1.30pm ko)

  • Harthill Royal 1-2 Greenock Juniors

Kilmarnock Pie West of Scotland League Cup – First Round (1.30pm ko)

  • Arthurlie 1-0 Glasgow United
  • Beith Juniors 1-2 Wishaw Juniors
  • Bellshill Athletic 1-1(4-2p) Irvine Victoria
  • Cambuslang Rangers 4-0 Drumchapel United
  • Craigmark Burntonians 5-0 St Peter’s
  • Dalry Thistle 1-4 St Roch’s
  • Forth Wanderers 3-0 Lesmahagow Juniors
  • Glenvale 1-4 Kilsyth Rangers (@ Duncansfield)
  • Lugar Boswell Thistle 0-7 Ardeer Thistle
  • Rossvale 1-0 Ashfield – artificial
  • Shotts Bon Accord 5-1 Port Glasgow Juniors (@ Parklea Community Stadium– artificial – change of venue 
  • St Cadoc’s 4-0 Vale of Clyde
  • Thorniewood United 2-1 Blantyre Victoria

East of Scotland League – Premier Division (2.30pm ko)

  • Camelon Juniors 2-1 Tynecastle
  • Crossgates Primrose 3-2 Musselburgh Athletic (2pm)
  • Dundonald Bluebell 1-1 Inverkeithing Hillfield Swifts
  • Jeanfield Swifts 4-1 Lothian Thistle HV
  • Dunbar United P-P Newtongrange Star – played Sat, Jan 15

East of Scotland League – First Division, Conference A (2pm ko)

  • Arniston Rangers 1-1 Coldstream
  • Dalkeith Thistle 2-1 St Andrews United (2.30pm)
  • Kennoway Star Hearts 0-1 Thornton Hibs
  • Kirkcaldy & Dysart 4-1 Dunipace
  • Ormiston 1-3 Rosyth
  • Edinburgh United P-P Craigroyston – played Sat, Jan 15

East of Scotland League – First Division, Conference B (2pm ko)

  • Glenrothes 3-0 Lochgelly Albert
  • Hawick Royal Albert 3-0 Peebles Rovers (2.30pm)
  • Heriot Watt University 2-3 Burntisland Shipyard (3pm) – artificial
  • Lochore Welfare 5-1 Easthouses Lily
  • Luncarty 9-1 Newburgh

East of Scotland League – First Division, Conference X (2pm ko)

  • Bathgate Thistle 3-5 Armadale Thistle
  • Livingston United 7-3 Fauldhouse United (1.30pm) – change of kick off
  • Pumpherston Juniors 0-4 Whitburn Juniors
  • Syngenta 2-0 Stoneyburn Juniors (2.30pm) – artificial
  • West Calder United 1-0 Edinburgh College

East of Scotland Qualifying Cup – Third Round (2.30pm ko)

  • Hill of Beath Hawthorn 4-2 Berwick Rangers
  • Leith Athletic 0-0(1-4p) Haddington Athletic (3pm) – artificial
  • Preston Athletic 0-1 Kinnoull
  • Sauchie Juniors 2-2(3-4p) Bo’ness United (1.30pm) – change of kick off
  • Tranent Juniors 0-2 Bonnyrigg Rose

East of Scotland Qualifying Cup – Fourth Round (2.30pm ko)

  • Linlithgow Rose 5-0 Penicuik Athletic

King Cup – Second Round (2.30pm ko)

  • Bo’ness Athletic 3-0 Tweedmouth Rangers – artificial

South of Scotland League (3pm ko)

  • St Cuthbert Wanderers 6-3 Wigtown & Bladnoch – artificial

Southern Counties FA Challenge Cup – First Round (3pm ko)

  • Abbey Vale 1-4 Caledonian Braves SOS (2pm)
  • Mid Annandale – Stranraer SOS – artificial
  • Newton Stewart 1-1(6-7p) Creetown – artificial
  • Nithsdale Wanderers 3-0 Lochar Thistle (2pm)
  • Threave Rovers 2-3 Upper Annandale
  • Dalbeattie Star P-P Lochmaben (@ Palmerston Park, 2pm) – artificial – change of venue – covid related 
  • Queen of the South P-P St Cuthbert Wanderers – artificial – now Tues, Jan 18

East Region SJFA – McBookie Midlands League (1.45pm ko)

  • Blairgowrie 6-1 Letham – artificial
  • Brechin Victoria 0-3 Forfar West End
  • Carnoustie Panmure 2-1 Lochee United
  • Dundee North End 6-0 Coupar Angus
  • Dundee Violet 2-0 Scone Thistle
  • East Craigie 7-1 Dundee St James
  • Lochee Harp 1-2 Arbroath Victoria – artificial
  • Tayport 3-1 Downfield (2.30pm)
  • Forfar United P-P Broughty Athletic – pitch unplayable 

North Region SJFA – McBookie.com Super League (1.30pm ko)

  • Aberdeen East End 1-3 Bridge of Don Thistle
  • Banchory St Ternan – Colony Park
  • Dyce Juniors 3-2 Maud
  • Hermes 2-1 Culter
  • Montrose Roselea 6-0 Hall Russell United – artificial
  • Nairn St Ninian 2-1 Ellon United

North Region SJFA – McBookie.com First Division (1.30pm ko)

  • Aberdeen University 2-1 Fraserburgh United – new fixture
  • Stoneywood Parkvale 0-2 Stonehaven
  • Sunnybank 0-1 Dufftown

North Region SJFA – McBookie.com Second Division (1.30pm ko)

  • Burghead Thistle 1-3 Newmacher United
  • Forres Thistle 1-0 Islavale
  • Rothie Rovers 2-0 New Elgin
  • Glentanar P-P Whitehills

MacLeod & MacCallum North Caledonian League (1pm ko)

  • Invergordon 2-0 Alness United
  • Inverness Athletic 2-2 Golspie Sutherland (@ Fort George)
  • Orkney 0-0 Loch Ness (12.45pm)
  • Tain St Duthus 2-0 Nairn County ‘A’
  • Thurso P-P Halkirk United (@ Morrison Park, Halkirk) – covid related 

Friendlies 

  • Craigroyston 0-7 Blackburn United (2pm)
  • Edinburgh United 4-0 Vale of Leithen (12noon)
  • Whitehill Welfare 2-1 Oakley United (1.30pm)

***Know about a fixture that’s not listed? Venue or kick off time changed? Please leave a comment.***

5 thoughts on “Saturday, January 22 – Tier 6-8

Comments are closed.