Friday, February 25

Fixtures in Championship, League Two, Lowland League, Lowland Development League

cinch Scottish Championship (7.45pm ko)

  • Hamilton Accies 1-1 Inverness Caley Thistle – artificial – BBC Scotland

cinch Scottish League Two (7.45pm ko)

  • Edinburgh City 1-0 Cowdenbeath – artificial

Lowland League (7.45pm ko)

  • Broomhill 0-2 Rangers B – artificial
  • East Stirlingshire 0-0 Spartans – artificial

MacLeod & MacCallum North Caledonian League (6.30pm ko)

  • Nairn County ‘A’ 0-3 Inverness Athletic (@ Nairn Academy 3G– artificial 

Lowland Development League (U20) – League Cup East – Third Round (8pm ko)

  • Alloa Athletic 11-0 Armadale Thistle
  • Bonnyrigg Rose 2-2(5-4p) Blackburn United (@ Dalkeith Community Campus) – artificial 
  • Caledonian Braves 0-1 Leith Athletic
  • Civil Service Strollers 2-2(4-5p) Musselburgh Athletic (@ Peffermill 3G– artificial 
  • East Kilbride P-P Edinburgh City (@ K Park) – artificial – pitch unplayable 
  • Kelty Hearts P-P Kennoway Star Hearts (@ New Central Park, 7.45pm) – artificial – pitch unplayable 
  • Preston Athletic 3-2 Cumbernauld Colts (@ Middleshot 3G– artificial 

Lowland Development League (U20) – League Cup West – Third Round (8pm ko)

  • Beith Juniors wo-scr Pollok (@ Kilwinning Sports Club, 8.15pm) – artificial 
  • Bellshill Athletic 2-2(4-3p) Ashfield
  • Benburb 10-0 St Roch’s
  • Blantyre Victoria 1-3 Largs Thistle (@ Bent Park, Hamilton, 7.15pm) – artificial 
  • Glenvale 2-4 Carluke Rovers (@ Ferguslie Sports Centre, 7.30pm– artificial 
  • Johnstone Burgh wo-scr Shotts Bon Accord
  • Neilston 4-7 Kirkintilloch Rob Roy
  • Whitletts Victoria P-P BSC Glasgow (@ Dam Park, 8pm) – pitch unplayable 

Lowland Development League (U20) – Knockout Cup East – Third Round (8pm ko)

  • Hill of Beath Hawthorn 3-2 Camelon Juniors 
  • Jeanfield Swifts 5-5(4-5p) Inverkeithing Hillfield Swifts (@ Bertha Park High Sch) – artificial
  • Newtongrange Star 4-2 Sauchie Juniors (@ Newbattle Community Campus, 7.30pm) – artificial

Lowland Development League (U20) – Knockout Cup West – Third Round (8pm ko)

  • Cambuslang Rangers P-P Auchinleck Talbot (@ Dalziel Park 3G, 7.45pm) – artificial – pitch unplayable 
  • Drumchapel United 1-2 Ardeer Thistle
  • Forth Wanderers P-P Gartcairn – pitch unplayable 
  • St Cadocs 3-4 Vale of Leven (@ Argyle Park 4G) – artificial

Lowland Development League (U20) – Conference A (8pm ko)

  • Bonnyton Thistle 3-2 Gala Fairydean Rovers
  • Broomhill – Stirling Albion

Lowland Development League (U20) – Conference B (8pm ko)

  • Edinburgh College 1-0 Edinburgh United
  • Edinburgh South 4-1 Glenrothes
  • Penicuik Athletic P-P Whitehill Welfare (@ Penicuik Park 3G, 7.30pm) – artificial – pitch unplayable 

Lowland Development League (U20) – Conference C (8pm ko)

  • Craigroyston 1-10 Lothian Thistle HV
  • Dunipace 6-1 Tynecastle

Lowland Development League (U20) – Conference D (8pm ko)

  • East Kilbride Thistle 8-2 Mid Annandale
  • St Peter’s 11-0 Glasgow United (@ New Western Park, 7.45pm) – artificial

Lowland Development League (U20) – Conference E (8pm ko)

  • Clydebank 7-1 St Anthony’s (@ Holm Park) – artificial
  • Rossvale 0-5 Yoker Athletic

Lowland Development League (U20) – Conference F (8pm ko)

  • Arthurlie 4-2 Irvine Meadow XI (@ Cowan Park) – artificial

Under 20 Friendlies

  • Fauldhouse United – Edinburgh University (@ Xcite Bathgate)

Note: for all of the above Lowland Development League games, venues and kick off times are subject to change, often at short notice and with no publicity.  This list will be updated with available information, but you are advised to contact the home club for confirmation.  

***Know about a fixture that’s not listed? Venue or kick off time changed? Please leave a comment.***