Saturday, February 26 – Tier 6-8

Fixtures in West of Scotland League, East of Scotland League, King Cup, South of Scotland League, Tweedie Cup, Midlands League, North Region SJFA, North Caledonian League

PDM Buildbase West of Scotland League – Premier Division (2pm ko)

  • Auchinleck Talbot 2-1 Irvine Meadow XI
  • Beith Juniors 1-0 Kilwinning Rangers
  • Benburb 0-3 Hurlford United – artificial
  • Bonnyton Thistle 4-3 Glenafton Athletic – artificial
  • Clydebank 2-1 Rossvale – artificial
  • Cumnock Juniors 6-2 Rutherglen Glencairn – artificial
  • Darvel 2-1 Pollok
  • Kilbirnie Ladeside 2-0 Cumbernauld United
  • Largs Thistle 1-2 Troon – artificial
  • Kirkintilloch Rob Roy P-P Blantyre Victoria – pitch unplayable 

PDM Buildbase West of Scotland League – Conference A (2pm ko)

  • Irvine Victoria 0-2 Arthurlie
  • Maybole Juniors 1-1 Whitletts Victoria
  • Craigmark Burntonians P-P Forth Wanderers – pitch unplayable 
  • Maryhill P-P Lesmahagow Juniors – pitch unplayable 
  • Muirkirk Juniors P-P Bellshill Athletic – pitch unplayable 
  • Shotts Bon Accord P-P Lugar Boswell Thistle – pitch unplayable 

PDM Buildbase West of Scotland League – Conference B (2pm ko)

  • Glasgow United 2-1 Newmains United
  • Kello Rovers 1-5 Cambuslang Rangers
  • Port Glasgow Juniors 2-2 St Cadoc’s – artificial
  • Royal Albert 1-1 Dalry Thistle (@ John Cumming Stadium– artificial – change of venue 
  • Ardeer Thistle P-P Ashfield – pitch unplayable 
  • Thorniewood United P-P Greenock Juniors – pitch unplayable 

PDM Buildbase West of Scotland League – Conference C (2pm ko)

  • Ardrossan Winton Rovers 0-1 Kilsyth Rangers
  • Petershill 1-0 Neilston – artificial
  • St Anthony’s 0-0 East Kilbride Thistle
  • St Roch’s 4-2 Glasgow Perthshire
  • Wishaw Juniors 1-2 Drumchapel United
  • Vale of Leven 3-0 Larkhall Thistle

PDM Buildbase West of Scotland League – Division Four (2pm ko)

  • Harthill Royal 2-2 Kilsyth Athletic
  • St Peter’s 5-0 Campbeltown Pupils – artificial
  • BSC Glasgow P-P Harmony Row – artificial

East of Scotland League – Premier Division (2.30pm ko)

  • Blackburn United 1-2 Penicuik Athletic – artificial
  • Broxburn Athletic 3-2 Musselburgh Athletic – artificial
  • Crossgates Primrose 1-1 Inverkeithing Hillfield Swifts
  • Dundonald Bluebell 5-2 Newtongrange Star
  • Hill of Beath Hawthorn 4-0 Dunbar United
  • Jeanfield Swifts 4-1 Camelon Juniors
  • Linlithgow Rose 4-0 Whitehill Welfare
  • Lothian Thistle HV 0-1 Tranent Juniors (3pm) – artificial
  • Sauchie Juniors P-P Tynecastle – pitch unplayable 

East of Scotland League – First Division, Conference A (2.30pm ko)

  • Coldstream 2-3 Kennoway Star Hearts
  • Craigroyston 0-0 Ormiston – new fixture
  • Dalkeith Thistle 1-1 Arniston Rangers
  • Dunipace 5-2 Rosyth – new fixture
  • Tweedmouth Rangers 0-3 Leith Athletic

East of Scotland League – First Division, Conference B (2.30pm ko)

  • Preston Athletic 2-3 Burntisland Shipyard
  • Luncarty P-P Edinburgh South – new fixture – pitch unplayable 
  • Peebles Rovers P-P Easthouses Lily – pitch unplayable 
  • Stirling University P-P Glenrothes – new fixture – pitch unplayable 

King Cup – Second Round (2pm ko)

  • Edinburgh United 3-4 Hawick Royal Albert
  • Lochore Welfare P-P Syngenta – now Mon, Feb 28

King Cup – Third Round (2pm ko) – new fixtures

  • Bo’ness Athletic 6-1 Fauldhouse United – artificial
  • Haddington Athletic 2-0 Oakley United
  • Thornton Hibs P-P Stoneyburn Juniors – pitch unplayable 
  • Kinnoull P-P Armadale Thistle – pitch unplayable 
  • Livingston United P-P St Andrews United – pitch unplayable 
  • West Calder United P-P Whitburn Juniors – pitch unplayable 

South of Scotland League (3pm ko)

  • Lochar Thistle 2-3 Upper Annandale – artificial

Tweedie Cup – Second Round (3pm ko)

  • Caledonian Braves SOS 3-7 St Cuthbert Wanderers (@ St Mary’s Park, Kirkcudbright – artificial – change of venue
  • Mid Annandale 1-1 Lochmaben – artificial – new fixture
  • Nithsdale Wanderers 1-3 Newton Stewart
  • Wigtown & Bladnoch 0-3 Creetown (@ Blairmount Park– artificial – change of venue

East Region SJFA – McBookie Midlands League (2.30pm ko)

  • Blairgowrie 3-1 Scone Thistle – artificial
  • Brechin Victoria 4-3 Dundee St James
  • Broughty Athletic 2-2 Coupar Angus – artificial
  • Carnoustie Panmure 3-0 Arbroath Victoria
  • Dundee North End 6-3 Letham
  • Dundee Violet 2-1 Lochee Harp
  • Forfar United 1-3 Kirriemuir Thistle
  • Lochee United 3-1 Downfield
  • Tayport 5-2 Forfar West End

North Region SJFA – McBookie.com Super League (2pm ko)

  • Bridge of Don Thistle 3-0 Deveronside 
  • Colony Park 0-1 Banks o’ Dee
  • Ellon United 2-1 Culter
  • Hermes 2-0 Hall Russell United
  • Montrose Roselea 1-1 Dyce Juniors – artificial
  • Aberdeen East End P-P Banchory St Ternan – due to McLeman Cup tie
  • Maud P-P Nairn St Ninian – due to McLeman Cup tie

North Region SJFA – McBookie.com First Division (2pm ko)

  • Fraserburgh United 2-0 Sunnybank
  • Dufftown P-P Stoneywood Parkvale – pitch unplayable
  • Aberdeen University P-P Sunnybank – played Sat, Feb 19
  • Fraserburgh United P-P Stoneywood Parkvale – played Sat, Feb 19

North Region SJFA – McBookie.com Second Division (2pm ko)

  • Burghead Thistle 2-2 Rothie Rovers
  • Glentanar 1-2 Islavale
  • Newmachar United 6-0 New Elgin
  • Whitehills 1-6 Cruden Bay

North Region SJFA – McLeman Cup – First Round (2pm ko)

  • Maud 1-2 Banchory St Ternan
  • Nairn St Ninian 0-1 Aberdeen East End

North Region SJFA – Morrison Cup – Group Stage (2pm ko)

  • (1) Longside 4-0 Aberdeen University

MacLeod & MacCallum North Caledonian League (2pm ko)

  • Loch Ness 2-3 Invergordon (@ Canal Park– artificial – new fixture
  • Tain St Duthus 1-1 Golspie Sutherland – new fixture 
  • Orkney P-P Tain St Duthus (12.30pm) – lack of match officials 
  • Thurso P-P Golspie Sutherland – pitch unplayable 
  • Nairn County ‘A’ P-P Inverness Athletic – now Fri, Feb 25

North Caledonian Cup – Quarter Finals (2pm ko)

  • Halkirk United 4-1 Alness United

Friendlies

  • Craigmark Burntonians 2-5 Ardeer Thistle (@ Dalmellington 3G, 11am) – artificial
  • Stirling University U20 2-2 Shetland FA Select (@ Gannochy Sports Centre, 9.30am) 
  • Tynecastle 2-1 Whitburn Juniors (@ Oriam, 3pm) – artificial 

***Know about a fixture that’s not listed? Venue or kick off time changed? Please leave a comment.***

8 thoughts on “Saturday, February 26 – Tier 6-8

  1. Shetland Football Association
    21 February at 21:03 ·
    ***FRIENDLY CONFIRMED***
    The Shetland select squad travelling to Edinburgh this week have a second friendly confirmed against Stirling Uni U20s! The second fixture boosts an already busy week which includes a training session with Steven Naismith’s Hearts U18s and a game against Edinburgh United.
    The match will be played at the Stirling Uni campus at 9:30am on Saturday 26th February with spectators welcome!

    From Shetland FA Facebook page

    Liked by 1 person

Comments are closed.