Wednesday, March 16

Fixtures in League Two, Highland League, Lowland League Cup, West of Scotland League, West of Scotland League Cup, East of Scotland League Cup, South of Scotland League, North Region SJFA, North Caledonian League, British Universities & Colleges Sport (BUCS)

cinch Scottish League Two (7.45pm ko)

  • Albion Rovers 0-0 Kelty Hearts

Breedon Highland League (8pm ko)

  • Buckie Thistle 5-0 Brora Rangers
  • Formartine United 0-2 Fraserburgh
  • Forres Mechanics P-P Fort William – covid related 
  • Keith 2-4 Deveronvale
  • Strathspey Thistle 2-4 Clachnacuddin
  • Turriff United 1-3 Rothes

South Challenge Cup – Fifth Round (7.30pm ko)

  • Jeanfield Swifts 3-2 Darvel

Lowland League Cup – Group Stage (7.45pm)

  • (NW) East Stirlingshire 1-0 Stirling University – artificial
  • (SW) Dalbeattie Star P-P East Kilbride – pitch unplayable 
  • (SE) Gala Fairydean Rovers P-P Bonnyrigg Rose – artificial – Bonnyrigg withdrawn

PDM Buildbase West of Scotland League – Premier Division (7.30pm ko)

  • Auchinleck Talbot 3-1 Kilwinning Rangers
  • Darvel P-P Blantyre Victoria – due to rearranged South Challenge Cup tie 

Kilmarnock Pie West of Scotland League Cup – Second Round (7.30pm ko)

  • Rutherglen Glencairn P-P Arthurlie – pitch unplayable 

East of Scotland League Cup – ‘Qualifying League’ Group Stage (7.30pm ko)

  • (C) Bo’ness Athletic 1-2 Sauchie Juniors (7.45pm) – artificial
  • (I) Syngenta 1-1 Tranent Juniors – artificial
  • (A) Jeanfield Swifts P-P Thornton Hibs – due to rearranged South Challenge Cup tie 
  • (J) Blackburn United P-P Linlithgow Rose – artificial – now Tues, Mar 15

South of Scotland League (8pm ko)

  • St Cuthbert Wanderers 3-0 Mid Annandale – artificial – change of kick off

North Region SJFA – Grill League Cup – Semi Final (7.45pm ko)

  • Banks o’ Dee 4-1 Culter – artificial

MacLeod & MacCallum North Caledonian League (8pm ko)

  • Nairn County ‘A’ 2-0 Alness United (@ Nairn Academy 3G) – artificial

Lowland Development League (U20) – League Cup East – Third Round

  • Kelty Hearts 4-0 Kennoway Star Hearts

British Universities & Colleges Sport (BUCS) – Scottish Tier 2

  • St Andrews 1st – Dundee 1st (@ University Sports Centre, 2pm)
  • Stirling 2nd – Napier 1st (@ Gannochy Sports Centre 3G, 3.15pm) – artificial
  • Stirling 3rd – Strathclyde 1st (@ Gannochy Sports Centre grass, 1.15pm)

***Know about a fixture that’s not listed? Venue or kick off time changed? Please leave a comment.***

8 thoughts on “Wednesday, March 16

  1. North Caledonian League, 8pm
    Nairn County A v Golspie Sutherland
    at Nairn Academy – artificial

    Like

Comments are closed.