Friday, October 14

Fixtures in Championship, Highland League, South Challenge Cup, North Region SJFA, Lowland Development League

cinch Scottish Championship (7.45pm ko)

  • Queen’s Park 1-1 Arbroath – artificial

Breedon Highland League (8pm ko)

  • Banks o’ Dee 1-1 Fraserburgh – artificial

South Challenge Cup – Second Round

North East

  • Gartcairn 4-3 Syngenta (8pm) – artificial

South West

  • Rossvale 2-1 Irvine Victoria (8pm) – artificial – change of kick off

South East

  • Lothian Thistle HV 3-0 Craigroyston (7.45pm) – artificial

South of Scotland League Cup – Final (8pm ko)

  • Creetown 3-1 Mid Annandale (@ Galabank, Annan– artificial – change of kick off

North Region SJFA – McBookie.com North Premier League (7.45pm ko)

  • Hermes 1-1 Bridge of Don Thistle

Lowland Development League (U20) – Conference A (8pm ko)

  • Albion Rovers P-P Alloa Athletic (@ Cliftonhill Stadium)
  • Bonnyrigg Rose 3-0 East Fife (@ Poltonhall 3G) – artificial
  • East Kilbride 9-1 Civil Service Strollers (@ K Park) – artificial
  • FC Edinburgh 2-3 Spartans (@ Meadowbank Stadium) – artificial
  • Open Goal Broomhill 1-2 Stirling University (@ North Kelvinside Primary School) – artificial
  • Kelty Hearts 0-1 Stirling Albion (@ New Central Park, 7.45pm) – artificial

Lowland Development League (U20) – Conference B (8pm ko)

  • Blackburn United 3-1 Edinburgh University (@ New Murrayfield Park) – artificial
  • Dalkeith Thistle 4-3 St Andrews United (@ Dalkeith Community Campus) – artificial
  • Jeanfield Swifts 2-5 Oakley United (@ Bertha Park High School) – artificial
  • Lothian Thistle HV 8-0 Bo’ness United (@ Ainslie Park back pitch, 8.15pm) – artificial
  • Pumpherston Juniors 4-1 Dunipace (@ Almondvale Stadium back pitch) – artificial
  • Tranent Juniors 2-1 Armadale Thistle (@ Forresters Park)
  • Whitehill Welfare 1-2 Heriot-Watt University (@ Peffermill 3G) – artificial

Lowland Development League (U20) – Conference C (8pm ko)

  • Dunbar United 4-7 Penicuik Athletic (@ Halhill Sports Centre 3G) – artificial
  • Fauldhouse United P-P Leith Athletic (@ Xcite Bathgate) – artificial
  • Haddington Athletic 1-1 Musselburgh Athletic (@ Whittinghame Drive) – artificial
  • Hill of Beath Hawthorn 11-1 West Calder United (@ Beath High School) – artificial
  • Rosyth 3-3 Camelon Juniors (@ Fleet Grounds) – artificial
  • Syngenta 5-1 Arniston Rangers (@ Bo’ness Academy) – artificial
  • Whitburn Juniors 3-1 Edinburgh College (@ Little Kerse, Grangemouth) – artificial

Lowland Development League (U20) – Conference D (8pm ko)

  • Bathgate Thistle 0-19 Newtongrange Star (@ St Kentigern’s Academy, Blackburn, 7.45pm) – artificial
  • Craigroyston 3-0 Tynecastle (@ Forrester High School, 7.45pm) – artificial
  • Dundonald Bluebell 4-2 Sauchie Juniors (@ Windmill Community Campus, Kirkcaldy, 7.45pm) – artificial
  • Glenrothes 4-2 Preston Athletic (@ New Bayview) – artificial
  • Inverkeithing Hillfield Swifts 14-2 Edinburgh United (@ Dalgety Bay Sports Centre, 7.45pm) – artificial
  • Linlithgow Rose 1-0 Thornton Hibs (@ Xcite Linlithgow) – artificial

Lowland Development League (U20) – Conference E (8pm ko)

  • Glenvale P-P Port Glasgow (@ Ferguslie Sports Centre, 7.30pm) – artificial – Port Glasgow unable to field team
  • Kilwinning Rangers 1-2 Clydebank (@ Kilwinning Sports Club) – artificial
  • Maryhill 3-1 Rossvale Academy (@ Scotstoun– artificial 
  • St Anthony’s 3-1 Bonnyton Thistle (@ Sir Alex Ferguson Park) – artificial
  • St Roch’s 1-6 Johnstone Burgh (@ Springburn Park) – artificial
  • Yoker Athletic 0-3 Vale of Leven (@ Holm Park) – artificial

Lowland Development League (U20) – Conference F (8pm ko)

  • Arthurlie 0-0 Auchinleck Talbot (@ Cowan Park) – artificial
  • Benburb 5-1 Ardeer Thistle (@ New Tinto Park) – artificial
  • Dalry Thistle 6-3 Maybole Juniors (@ Garnock Community Campus, 7.30pm) – artificial
  • Irvine Meadow XI 4-0 Darvel (@ KFA Park, Kilwinning) – artificial
  • Neilston 7-1 St Peter’s (@ Barrhead High School) – artificial
  • Renfrew 2-1 St Cadoc’s (@ New Western Park) – artificial
  • Troon 1-3 Whitletts Victoria (@ Queen Margaret Academy, Ayr) – artificial

Lowland Development League (U20) – Conference G (8pm ko)

  • Blantyre Victoria 4-1 Newmains United (@ Dalziel Park 3G, 7.30pm) – artificial
  • East Kilbride Thistle 2-0 Wishaw (@ Toryglen– artificial 
  • Easterhouse FA 3-0 Lochar Thistle (@ Stepford Football Centre) – artificial
  • Forth Wanderers 1-3 Gartcairn (@ John Cumming Stadium, Carluke) – artificial
  • Kirkintilloch Rob Roy 3-2 Shotts Bon Accord (@ Kilsyth Sportsfield) – artificial
  • Lanark United 4-4 Bellshill Athletic (@ Lanark Racecourse) – artificial
  • Cambuslang Rangers P-P Royal Albert – Cambuslang withdrawn 

Note: for all of the above Lowland Development League games, venues and kick off times are subject to change, often at short notice and with no publicity.  This list will be updated with available information, but you are advised to contact the home club for confirmation.  

***Know about a fixture that’s not listed? Venue or kick off time changed? Please leave a comment.***

Advertisement

5 thoughts on “Friday, October 14

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s