Saturday, May 20

Fixtures in Premiership, Play Offs, West of Scotland League, East of Scotland League, East of Scotland League Cup, Midlands League, North Region SJFA

Under 17 European Championship Finals (2pm ko)

  • Portugal 2-1 Scotland (@ DEAC Stadium, Debrecen, Hungary)

cinch Scottish Premiership – Top Six (3pm ko)

  • Celtic 2-2 St Mirren
  • Heart of Midlothian 2-1 Aberdeen (12.30pm) – change of kick off 

cinch Scottish Premiership – Bottom Six (3pm ko)

  • Kilmarnock 0-1 St Johnstone – artificial
  • Livingston 2-1 Dundee United – artificial
  • Motherwell 1-0 Ross County

cinch Championship Play Off – Final, Second Leg (5.15pm ko)

  • Hamilton Accies 2-1 Airdrieonians – artificial – BBC Alba 
    • 2-2 on aggregate, Airdrie win 6-5 on pens
    • Airdrieonians promoted ⬆️, Hamilton relegated ⬇️

cinch League Two Play Off – Final, Second Leg (3pm ko)

  • Albion Rovers 0-1 Spartans
    • Spartans win 2-1 on aggregate
    • Spartans promoted ⬆️, Albion Rovers relegated ⬇️

PDM Buildbase West of Scotland League – First Division (2pm ko)

  • Cumbernauld United 0-4 Gartcairn
  • Rutherglen Glencairn 0-1 Blantyre Victoria
  • Shotts Bon Accord 5-0 Drumchapel United
  • St Cadoc’s 5-1 Rossvale – artificial
  • Whitletts Victoria 7-2 Johnstone Burgh
  • Kilbirnie Ladeside P-P Benburb – now Fri, May 19

PDM Buildbase West of Scotland League – Second Division (2pm ko)

  • Glasgow United 1-4 Yoker Athletic
  • Kilsyth Rangers 0-3 Forth Wanderers
  • Maryhill 3-2 Craigmark Burntonians
  • Maybole Juniors 2-3 Ashfield
  • Muirkirk Juniors 3-2 St Anthony’s
  • Wishaw 3-1 Greenock Juniors

PDM Buildbase West of Scotland League – Third Division (2pm ko)

  • Ardrossan Winton Rovers 3-3 Larkhall Thistle
  • Bellshill Athletic 4-0 Carluke Rovers
  • Dalry Thistle 2-3 Lanark United
  • East Kilbride Thistle 1-5 Vale of Clyde
    • Vale of Clyde champions 🏆 
  • Girvan 3-3 Port Glasgow Juniors
  • Kello Rovers 2-3 Irvine Victoria
  • Lesmahagow Juniors 5-0 Vale of Leven
  • Newmains United 0-2 Finnart
  • Royal Albert 2-6 Lugar Boswell Thistle

East of Scotland League – First Division (2.30pm ko)

  • Camelon Juniors 4-3 Newtongrange Star
  • Dunipace 0-5 Preston Athletic (@ Ochilview Park) – artificial – change of venue
  • Glenrothes 2-4 Whitehill Welfare
  • Kinnoull 1-0 Kirkcaldy & Dysart
  • Leith Athletic 1-1 Dunbar United – artificial
  • Lochore Welfare 0-2 Burntisland Shipyard
  • Luncarty 4-0 Coldstream
  • Rosyth 3-1 Kennoway Star Hearts – artificial

East of Scotland League – Second Division (2.30pm ko)

  • Arniston Rangers 1-0 Easthouses Lily
  • Edinburgh South 3-4 Peebles Rovers
  • Hawick Royal Albert 1-0 Newburgh
  • Ormiston Primrose 3-2 Craigroyston
  • Stirling University EOS 1-4 St Andrews United
  • Thornton Hibs 3-2 Dalkeith Thistle
  • Tweedmouth Rangers 2-2 Lochgelly Albert
  • Whitburn Juniors 6-1 Edinburgh United

East of Scotland League – Third Division (2.30pm ko)

  • Armadale Thistle 2-0 Harthill Royal
  • Bo’ness Athletic 5-3 West Calder United – artificial
  • Edinburgh College 5-1 Livingston United (3pm) – artificial
  • Pumpherston Juniors 3-1 Bathgate Thistle
  • Stoneyburn Juniors 2-3 Fauldhouse United

Cree Lodge Cup – Final (3pm ko)

  • Threave Rovers 1-2 Lochar Thistle (@ Maryfield Park, New Abbey)

Quest Engineering Inter Regional Cup – Final (2.30pm ko)

  • Dundee North End 4-1 Carnoustie Panmure (@ Whitton Park) – artificial – new fixture

East Region SJFA – McBookie.com Midlands League (2.30pm ko)

  • Brechin Victoria 2-2 Coupar Angus (@ Glebe Park– change of venue
  • Forfar West End 3-3 East Craigie (12.30pm) – change of kick off
  • Scone Thistle 2-1 Tayport

North Region SJFA – McBookie.com North Premier League (2pm ko)

  • Aberdeen East End 0-1 Maud – new fixture 

North Region SJFA – McBookie.com North Championship (2pm ko)

  • Buchanhaven Hearts 6-0 Islavale – new fixture 
  • Cruden Bay 0-2 Rothie Rovers
  • Forres Thistle 4-0 Glentanar
  • Banks o’ Dee Juniors P-P Buchanhaven Hearts – due to Elginshire Cup final
  • Fraserburgh United P-P Lossiemouth United – due to Elginshire Cup final

Aberdeenshire AFA – Dickie Trophy Final (6.30pm ko)

  • Ellon Thistle AFC 3-3(7-6p) University Colts AFC (@ Rothienorman)

Border AFA – Waddell Cup Final (2pm ko)

  • Greenlaw AFC 2-4 Duns AFC (@ WS Happer Memorial Park, Greenlaw)

Glasgow Colleges FA – League Cup Final (10am ko)

  • Newlands AFC 3-2 Clydeside Athletic AFC (@ Petershill Park– artificial

Lothian & Edinburgh AFA – Logan Cup Final (2pm ko)

  • Loganlea United AFC 1-2 Edinburgh Harps AFC (@ Albyn Park, Broxburn) – artificial

Saturday Morning AFA – Strathclyde Cup Final (6pm ko)

  • East Dunbartonshire AFC 4-4(8-9p) Moorlands AFC (@ New Tinto Park– artificial 

Friendlies

  • Dungannon Swifts (NI) 1-3 Inverness Caley Thistle (3pm) 

***Know about a fixture that’s not listed? Venue or kick off time changed? Please leave a comment.***

Advertisement

12 thoughts on “Saturday, May 20

  1. Hi Dave, Banks of Dee Juniors v Buchanhaven and Fraserburgh Utd v Lossie Utd both pushed back to Saturday 27 May due to two of the sides playing in the Elginshire Cup Final on Friday 19th.

    Liked by 1 person

  2. Cup Final @ Petershill…

    Liked by 1 person

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s