West of Scotland Cup 19-20

The West of Scotland Cup is contested by all member clubs of the SJFA West Region, of which there are currently 63.

It is played in a straight knockout format with the final traditionally being one of the last junior fixtures of the season. 

2019-20 COMPETITION (2016-17, 2017-18), 2018-19)

First Round (Nov 9 unless stated)

  • Ardrossan Winton Rovers 2-2(7-6p) Lesmahagow Juniors (Nov 8)
  • Yoker Athletic 2-2(1-3p) Rossvale (Nov 8)
  • Arthurlie 3-1 Irvine Victoria
  • Auchinleck Talbot 4-0 Forth Wanderers
  • Bellshill Athletic 0-4 Kirkintilloch Rob Roy
  • Benburb 2-1 Whitletts Victoria
  • Blantyre Victoria 2-2(2-3p) Petershill (@ Petershill Park)
  • Cambuslang Rangers 7-1 Ardeer Thistle
  • Carluke Rovers 1-1(1-3p) Royal Albert
  • Clydebank 7-0 Annbank United
  • Craigmark Burntonians 2-7 Dalry Thistle
  • Darvel 2-3 Beith Juniors
  • East Kilbride Thistle 1-1(3-5p) Renfrew (@ New Western Park)
  • Girvan 3-2 Cumnock Juniors
  • Glasgow Perthshire 1-6 Lanark United
  • Glenafton Athletic 4-1 Larkhall Thistle
  • Kilsyth Rangers 1-0 Shotts Bon Accord
  • Kilwinning Rangers 4-2 Shettleston
  • Largs Thistle 5-1 Lugar Boswell Thistle
  • Muirkirk Juniors 5-1 Vale of Leven
  • Neilston Juniors 2-1 Rutherglen Glencairn
  • Pollok 4-1 Ashfield
  • Saltcoats Victoria 0-9 Maybole Juniors
  • St Anthony’s 3-4 Hurlford United
  • St Roch’s 4-1 Port Glasgow Juniors
  • Thorniewood United 1-3 Irvine Meadow XI
  • Troon 4-1 Maryhill
  • Vale of Clyde 6-2 Kello Rovers
  • Cumbernauld United 2-2(3-4p) Kilbirnie Ladeside (Nov 10)
  • Greenock Juniors 2-1 Gartcairn (Nov 10)
  • Wishaw Juniors 2-2(4-5p) Johnstone Burgh (Dec 21, post Nov 9)

Second Round (Jan 11)

  • Benburb 2-0 Kirkintilloch Rob Roy
  • Clydebank 2-4 Hurlford United
  • Greenock Juniors 2-3 Vale of Clyde
  • Irvine Meadow XI 3-2 Arthurlie
  • Johnstone Burgh 2-1 Renfrew (@ New Western Park)
  • Rossvale 2-1 Beith Juniors (Jan 18)
  • Glenafton Athletic 0-1 Largs Thistle (Jan 25, post Jan 11)
  • Blantyre Victoria 5-2 Muirkirk Juniors (Feb 15 @ Gartcairn, post Jan 11)
  • Girvan 2-1 Newmains United (Feb 22 @ Cambusdoon, post Jan 11, Feb 15)
  • Royal Albert 1-5 Kilbirnie Ladeside (Feb 22 @ Valefield, post Jan 11 & Feb 15 @ Valefield)
  • Ardrossan Winton Rovers 1-2 Troon (Mar 7, post Jan 11, Feb 15, Feb 22)
  • Dalry Thistle 1-2 Pollok (Mar 7 @ Newlandsfield, post Jan 11 & Feb 15 @ Newlandsfield)
  • Kilsyth Rangers 0-1 Neilston Juniors (Mar 7, post Jan 11, Feb 15)
  • Lanark United 4-0 St Roch’s (Mar 7, post Jan 11, Feb 15, Feb 22)
  • Cambuslang Rangers – Maybole Juniors (post Jan 11, Feb 15 & Feb 22, Feb 28 @ K Park)
  • Kilwinning Rangers – Auchinleck Talbot (post Jan 11, Feb 15, Mar 7)

Third Round

  • Irvine Meadow XI – Pollok (post Mar 14)
  • Johnstone Burgh – Benburb (post Mar 14)
  • Kilbirnie Ladeside – Blantyre Victoria (post Mar 14)
  • St Roch’s – Rossvale (post Mar 14)
  • Largs Thistle – Girvan (post Mar 14)
  • Vale of Clyde – Neilston Juniors (post Mar 14)
  • Cambuslang Rangers or Maybole Juniors – Troon
  • Kilwinning Rangers or Auchinleck Talbot – Hurlford United

Quarter Finals

Semi Finals

Final