South Division 17-18

The South Division is the third tier of the Junior football structure in the East Region and sits parallel with the North Division.

It is comprised of 14 clubs who each play each other home and away to give twenty-six league fixtures.  Harthill Royal have rejoined the league this season after a spell in abeyance.

2017-18 COMPETITION (2016-17)

Saturday, August 5

  • Craigroyston 1-1 Lochgelly Albert
  • Harthill Royal 2-0 Kirkcaldy YM
  • Livingston United 0-5 Crossgates Primrose
  • Oakley United 0-3 Edinburgh United
  • Pumpherston Juniors 1-2 West Calder United
  • Rosyth 2-3 Armadale Thistle
  • Stoneyburn Juniors 1-0 Easthouses Lily MW

Saturday, August 12

  • Armadale Thistle 1-1 Oakley United
  • Crossgates Primrose 2-3 Craigroyston
  • Easthouses Lily 1-3 Edinburgh United
  • Pumpherston Juniors 5-0 Livingston United
  • Rosyth 0-2 Lochgelly Albert – fixture reversed
  • Stoneyburn Juniors 2-2 Kirkcaldy YM – fixture reversed 
  • West Calder United 5-1 Harthill Royal

Saturday, August 19

  • Easthouses Lily 1-1 Armadale Thistle
  • Edinburgh United 6-0 Kirkcaldy YM
  • Harthill Royal 1-2 Pumpherston Juniors
  • Livingston United 3-2 Craigroyston
  • Oakley United 0-4 Lochgelly Albert
  • Rosyth 2-1 Crossgates Primrose
  • Stoneyburn Juniors 1-2 West Calder United

Saturday, August 26

  • Armadale Thistle 4-3 Rosyth
  • Craigroyston 1-0 Oakley United
  • Crossgates Primrose 1-0 Easthouses Lily
  • Edinburgh United 3-1 Stoneyburn Juniors
  • Kirkcaldy YM 1-11 Pumpherston Juniors
  • Harthill Royal P-P Lochgelly Albert – waterlogged pitch
  • West Calder United 3-2 Livingston United

Saturday, September 9

  • Easthouses Lily MW 0-2 West Calder United
  • Harthill Royal 1-6 Edinburgh United
  • Livingston United 11-0 Kirkcaldy YM
  • Oakley United 6-1 Crossgates Primrose
  • Pumpherston Juniors 2-1 Armadale Thistle
  • Rosyth 5-2 Craigroyston
  • Stoneyburn Juniors P-P Lochgelly Albert – waterlogged pitch

Saturday, September 16

  • Armadale Thistle 4-2 Livingston United
  • Craigroyston 5-2 Stoneyburn Juniors
  • Crossgates Primrose 3-5 Harthill Royal
  • Easthouses Lily 5-1 Lochgelly Albert – fixture reversed
  • Edinburgh United 1-1 Pumpherston Juniors
  • Kirkcaldy YM 0-9 Rosyth
  • West Calder United 2-2 Oakley United

Saturday, September 23

  • Craigroyston 0-6 West Calder United
  • Harthill Royal 1-3 Armadale Thistle
  • Lochgelly Albert 1-2 Edinburgh United
  • Oakley United 3-2 Easthouses Lily MW
  • Stoneyburn Juniors 1-5 Crossgates Primrose

Saturday, September 30

  • Crossgates Primrose 10-0 Kirkcaldy YM
  • Easthouses Lily 4-1 Harthill Royal
  • Edinburgh United 1-1 Craigroyston
  • Livingston United 1-2 Oakley United
  • Lochgelly Albert 4-1 Armadale Thistle
  • Pumpherston Juniors 6-0 Stoneyburn Juniors
  • West Calder United P-P Rosyth – due to Junior Cup replay

Saturday, October 7

  • Lochgelly Albert 3-3 Pumpherston Juniors

Saturday, October 14

  • Crossgates Primrose 3-3 Armadale Thistle
  • Easthouses Lily MW 2-3 Craigroyston
  • Edinburgh United 5-0 Livingston United
  • Kirkcaldy YM 1-6 West Calder United
  • Lochgelly Albert 3-2 Harthill Royal
  • Oakley United 1-4 Pumpherston Juniors
  • Rosyth 2-1 Stoneyburn Juniors

Saturday, October 21

  • Armadale Thistle 0-0 Edinburgh United
  • Craigroyston 3-1 Kirkcaldy YM
  • Harthill Royal 2-2 Oakley United
  • Pumpherston Juniors 2-0 Crossgates Primrose
  • West Calder United 0-2 Rosyth
  • Livingston United P-P Easthouses Lily MW – waterlogged pitch
  • Stoneyburn Juniors P-P Lochgelly Albert – waterlogged pitch

Saturday, October 28

  • Kirkcaldy YM 1-6 Livingston United
  • Rosyth 1-6 Pumpherston Juniors

Saturday, November 4

  • Armadale Thistle 6-3 West Calder United
  • Easthouses Lily MW 0-3 Rosyth
  • Edinburgh United 1-3 Crossgates Primrose
  • Livingston United 2-3 Harthill Royal
  • Lochgelly Albert 4-1 Kirkcaldy YM
  • Pumpherston Juniors 4-0 Craigroyston
  • Oakley United P-P Stoneyburn Juniors – due to Junior Cup replay

Saturday, November 11

  • Craigroyston 1-4 Armadale Thistle
  • Kirkcaldy YM 0-4 Easthouses Lily MW
  • Rosyth 3-3 Edinburgh United
  • Stoneyburn Juniors 2-3 Livingston United
  • West Calder United 4-0 Lochgelly Albert

Saturday, November 18

  • Armadale Thistle 2-0 Kirkcaldy YMCA
  • Crossgates Primrose 4-1 West Calder United
  • Edinburgh United 2-3 Oakley United
  • Harthill Royal 10-2 Stoneyburn Junors
  • Livingston United 1-3 Rosyth
  • Lochgelly Albert 8-0 Craigroyston
  • Pumpherston Juniors 1-0 Easthouses Lily MW

Saturday, November 25

  • Craigroyston 1-5 Harthill Royal
  • Easthouses Lily MW – Livingston United – unplayable pitch
  • Kirkcaldy YM – Edinburgh United – unplayable pitch
  • Lochgelly Albert – Rosyth – unplayable pitch
  • Stoneyburn Juniors – Armadale Thistle – unplayable pitch
  • West Calder United – Pumpherston Juniors – unplayable pitch

Saturday, December 2

  • Armadale Thistle P-P Harthill Royal – unplayable pitch
  • Edinburgh United 5-2 Easthouses Lily MW
  • Kirkcaldy YM P-P Craigroyston – unplayable pitch
  • Lochgelly Albert 4-2 Rosyth
  • West Calder United P-P Pumpherston Juniors – unplayable pitch

Saturday, December 9

  • Armadale Thistle P-P Lochgelly Albert – unplayable pitch
  • Craigroyston P-P Edinburgh United – unplayable pitch
  • Kirkcaldy YM P-P Stoneyburn Juniors – unplayable pitch
  • Livingston United P-P Pumpherston Juniors – unplayable pitch
  • Rosyth P-P Harthill Royal – unplayable pitch
  • West Calder United P-P Easthouses Lily MW – unplayable pitch

Saturday, December 16

  • Armadale Thistle P-P Lochgelly Albert – unplayable pitch
  • Craigroyston P-P Edinburgh United – unplayable pitch
  • Kirkcaldy YM P-P Stoneyburn Juniors – unplayable pitch
  • Livingston United P-P Pumpherston Juniors – unplayable pitch
  • Rosyth P-P Harthill Royal  – unplayable pitch
  • West Calder United P-P Easthouses Lily – unplayable pitch

Saturday, January 6

  • Armadale Thistle 5-0 Stoneyburn Juniors – fixture reversed
  • Harthill Royal 5-4 West Calder United
  • Kirkcaldy YM 1-4 Craigroyston
  • Oakley United 4-2 Rosyth
  • Pumpherston Juniors 3-0 Edinburgh United
  • Easthouses Lily MW P-P Livingston United – unplayable pitch
  • Lochgelly Albert P-P Crossgates Primrose – unplayable pitch

Saturday, January 13

  • Craigroyston 3-2 Easthouses Lily MW
  • Crossgates Primrose 3-0 Oakley United
  • Edinburgh United 2-1 West Calder United – fixture reversed
  • Kirkcaldy YM 1-2 Stoneyburn Juniors
  • Livingston United 3-7 Pumpherston Juniors
  • Rosyth 0-7 Harthill Royal
  • Armadale Thistle P-P Lochgelly Albert – unplayable pitch

Saturday, January 20

  • Easthouses Lily MW P-P Crossgates Primrose – unplayable pitch
  • Edinburgh United P-P Armadale Thistle – unplayable pitch
  • Harthill Royal P-P Lochgelly Albert – unplayable pitch
  • Livingston United P-P West Calder United – unplayable pitch
  • Oakley United P-P Kirkcaldy YM – unplayable pitch
  • Pumpherston Juniors P-P Rosyth – unplayable pitch
  • Stoneyburn Juniors P-P Craigroyston – unplayable pitch

Saturday, January 27

  • Easthouses Lily MW 2-3 Crossgates Primrose
  • Edinburgh United 0-2 Armadale Thistle
  • Harthill Royal 2-1 Lochgelly Albert
  • Livingston United 2-3 West Calder United
  • Oakley United 3-0 Kirkcaldy YM
  • Pumpherston Juniors 1-0 Rosyth
  • Stoneyburn 0-0 Craigroyston

Saturday, February 3

  • Craigroyston 3-2 Crossgates Primrose
  • Easthouses Lily MW 3-1 Stoneyburn Juniors
  • Oakley United 2-0 Armadale Thistle
  • Rosyth 5-1 Livingston United
  • West Calder United 9-0 Kirkcaldy YM

Saturday, February 10

  • Crossgates Primrose 6-2 Rosyth
  • Kirkcaldy YM 1-12 Edinburgh United
  • West Calder United 3-0 Craigroyston
  • Armadale Thistle P-P Pumpherston Juniors – unplayable pitch
  • Livingston United P-P Easthouses Lily MW – unplayable pitch
  • Lochgelly Albert P-P Oakley United – unplayable pitch
  • Stoneyburn Juniors P-P Harthill Royal – unplayable pitch

Saturday, February 17

  • Crossgates Primrose 2-1 Livingston United
  • Edinburgh United 5-1 Rosyth
  • Oakley United 7-0 Stoneyburn Juniors
  • Armadale Thistle P-P Easthouses Lily MW – unplayable pitch
  • West Calder United P-P Pumpherston Juniors – unplayable pitch

Saturday, February 24

  • Craigroyston 1-3 Edinburgh United
  • Easthouses Lily MW 2-3 Oakley United
  • Pumpherston Juniors 6-0 Kirkcaldy YM
  • Rosyth 2-6 West Calder United
  • Harthill Royal P-P Crossgates Primrose – unplayable pitch
  • Livingston United P-P Armadale Thistle – unplayable pitch
  • Stoneyburn Juniors P-P Lochgelly Albert – unplayable pitch

Saturday, March 3

  • Armadale Thistle P-P Lochgelly Albert – unplayable pitch
  • Crossgates Primrose P-P Pumpherston Juniors – unplayable pitch
  • Kirkcaldy YM P-P Harthill Royal – unplayable pitch
  • Oakley United P-P Livingston United – unplayable pitch
  • Stoneyburn Juniors P-P Rosyth – unplayable pitch
  • West Calder United P-P Easthouses Lily MW – unplayable pitch

Saturday, March 10 – amended

  • Oakley United 4-2 Livingston United
  • Armadale Thistle P-P Lochgelly Albert – unplayable pitch
  • Crossgates Primrose P-P Pumpherston Juniors – unplayable pitch
  • Kirkcaldy YM P-P Harthill Royal – unplayable pitch
  • Stoneyburn Juniors P-P Rosyth – unplayable pitch
  • West Calder United P-P Easthouses Lily MW – unplayable pitch

Saturday, March 17

  • Craigroyston 3-1 Rosyth
  • Crossgates Primrose 1-2 Edinburgh United
  • Kirkcaldy YM 0-10 Armadale Thistle
  • Livingston United 2-1 Stoneyburn Juniors
  • Easthouses Lily MW P-P Pumpherston Juniors – unplayable pitch
  • Lochgelly Albert P-P Oakley United – unplayable pitch

Saturday, March 24

  • Armadale Thistle 3-1 Easthouses Lily MW
  • Livingston United 1-2 Lochgelly Albert
  • Oakley United 3-2 Harthill Royal
  • Rosyth 5-0 Kirkcaldy YM
  • Stoneyburn Juniors 0-1 Pumpherston Juniors
  • West Calder United 3-0 Crossgates Primrose

Saturday, March 31

  • Edinburgh United 6-0 Lochgelly Albert
  • Kirkcaldy YM 0-9 Crossgates Primrose 
  • Easthouses Lily MW P-P Livingston United – unplayable pitch
  • Harthill Royal P-P Craigroyston – unplayable pitch
  • Pumpherston Juniors P-P Oakley United – unplayable pitch
  • Stoneyburn Juniors P-P Rosyth – unplayable pitch
  • West Calder United P-P Armadale Thistle – unplayable pitch

Saturday, April 7

  • Armadale Thistle 5-0 Harthill Royal
  • Craigroyston 0-2 Pumpherston Juniors
  • Crossgates Primrose 3-0 Stoneyburn Juniors
  • Kirkcaldy YM 0-8 Oakley United
  • Livingston United 1-5 Edinburgh United
  • Lochgelly Albert 2-1 West Calder United
  • Rosyth 2-1 Easthouses Lily MW

Saturday, April 14

  • Easthouses Lily MW 1-5 Livingston United
  • Harthill Royal 0-2 Craigroyston
  • Lochgelly Albert 0-3 Crossgates Primrose
  • Pumpherston Juniors 2-0 Oakley United
  • Stoneyburn Juniors 3-1 Rosyth
  • West Calder United 1-2 Armadale Thistle

Wednesday, April 18

  • Stoneyburn Juniors 2-5 Harthill Royal

Saturday, April 21

  • Armadale Thistle 2-2 Lochgelly Albert
  • Craigroyston 3-1 Livingston United
  • Easthouses Lily MW 0-4 Kirkcaldy YM
  • Edinburgh United 3-0 Harthill Royal
  • Rosyth 1-2 Oakley United
  • West Calder United 5-1 Stoneyburn Juniors

Wednesday, April 25

  • Harthill Royal 1-1 Rosyth
  • Kirkcaldy YM 0-2 Lochgelly Albert

Saturday, April 28

  • Kirkcaldy YM 1-7 Harthill Royal
  • Livingston United 2-1 Armadale Thistle
  • Lochgelly Albert 2-1 Easthouses Lily MW
  • Oakley United 6-1 Craigroyston
  • Stoneyburn Juniors 1-4 Edinburgh United
  • West Calder United 1-1 Pumpherston Juniors

Saturday, May 5

  • Armadale Thistle 2-1 Craigroyston
  • Livingston United 1-2 Easthouses Lily
  • Pumpherston Juniors 3-4 Lochgelly Albert
    • Pumpherston champions
  • Stoneyburn Juniors 0-4 Oakley United
  • West Calder United 1-0 Edinburgh United

Saturday, May 12

  • Easthouses Lily MW 3-5 Pumpherston Juniors
  • Harthill Royal 2-3 Crossgates Primrose
  • Lochgelly Albert 3-0 Livingston United
  • Oakley United 2-2 West Calder United
  • Stoneyburn Juniors 2-4 Armadale Thistle

Wednesday, May 16

  • Harthill Royal 3-2 Livingston United
  • Lochgelly Albert 0-3 Oakley United
  • West Calder United 2-3 Easthouses Lily MW

Saturday, May 19

  • Armadale Thistle 2-1 Crossgates Primrose
  • Lochgelly Albert 1-1 Stoneyburn Juniors
  • Pumpherston Juniors 6-2 Harthill Royal (1pm)
  • West Calder United P-P Easthouses Lily MW – now Wed, May 16

Wednesday, May 23

  • Armadale Thistle 3-1 Pumpherston Juniors
  • Crossgates Primrose 0-1 Lochgelly Albert

Saturday, May 26

  • Harthill Royal 4-0 Easthouses Lily MW
  • Stoneyburn Juniors 2-2 Lochgelly Albert
  • Armadale Thistle P-P Pumpherston Juniors – now Wed, May 23

Season complete