North Super League 16-17

The North Super League is the top tier of the Junior football structure in the North Region. Banks O’Dee are reigning champions.

It is comprised of 14 clubs who each play each other home and away to give twenty-six league fixtures.

The winners of this division qualify to represent the SJFA in the following season’s Scottish Cup.

2016-17 COMPETITION

Tuesday, August 2 

  • Buckie Rovers 3-2 Inverness City

Tuesday, August 9

  • Dufftown 2-2 Buckie Rovers
  • Hall Russell United 0-1 Colony Park
  • Maud 3-3 Deveronside
  • Stonehaven 1-1 Dyce Juniors

Tuesday, August 16

  • Stonehaven 4-2 Culter

Saturday, August 20

  • Banchory St Ternan 0-1 Banks O’Dee
  • Dufftown 2-4 Maud

Saturday, August 27

  • Dyce Juniors 2-1 Banchory St Ternan
  • Hermes 2-3 Stonehaven

Saturday, September 3

  • Banchory St Ternan 2-4 Colony Park
  • Buckie Rovers 3-1 Hermes
  • Hall Russell United P-P Banks o’ Dee – due to Scottish Cup involvement
  • Maud 0-1 Culter
  • Newburgh Thistle 2-2 Deveronside
  • Stonehaven 4-1 Dufftown

Saturday, September 10

  • Hall Russell United 2-1 Deveronside
  • Hermes 1-2 Banchory St Ternan
  • Inverness City 2-3 Dufftown

Saturday, September 17

  • Banchory St Ternan 0-6 Hall Russell United
  • Banks O’Dee 7-1 Colony Park
  • Deveronside 0-2 Stonehaven
  • Dufftown 0-2 Hermes
  • Dyce Juniors 3-0 Buckie Rovers
  • Inverness City 0-1 Culter
  • Newburgh Thistle 5-0 Maud

Saturday, September 24

  • Maud 3-3 Hall Russell United – fixture reversed
  • Stonehaven 7-0 Inverness City

Saturday, October 1

  • Buckie Rovers 3-1 Newburgh Thistle
  • Colony Park 2-1 Dufftown
  • Hermes 3-0 Dufftown
  • Stonehaven 2-0 Hall Russell United

Saturday, October 8

  • Banks o’ Dee 5-1 Buckie Rovers
  • Culter 1-3 Colony Park
  • Deveronside 4-2 Dufftown
  • Dyce Juniors 2-0 Hall Russell United
  • Inverness City 3-1 Banchory St Ternan
  • Maud 1-1 Stonehaven

Saturday, October 15

  • Banchory St Ternan P-P Deveronside
  • Culter 8-2 Buckie Rovers – new fixture
  • Dufftown 1-5 Dyce Juniors
  • Hall Russell United 1-0 Inverness City
  • Hermes 4-2 Colony Park
  • Newburgh Thistle P-P Stonehaven

Saturday, October 22

  • Banchory St Ternan 1-3 Newburgh Thistle

Saturday, October 29

  • Banchory St Ternan 7-1 Dufftown
  • Colony Park 3-1 Inverness City
  • Deveronside 2-2 Culter
  • Dyce Juniors 3-1 Maud
  • Newburgh Thistle 1-5 Hall Russell United
  • Stonehaven 5-0 Buckie Rovers

Saturday, November 5

  • Buckie Rovers 2-4 Banchory St Ternan
  • Colony Park 1-3 Dyce Juniors
  • Dufftown P-P Stonehaven
  • Newburgh Thistle P-P Hermes

Saturday, November 12

  • Banchory St Ternan 3-2 Deveronside
  • Dyce Juniors 1-2 Hermes
  • Hall Russell United P-P Buckie Rovers
  • Inverness City 3-1 Newburgh Thistle

Saturday, November 19

  • Buckie Rovers 1-3 Colony Park
  • Deveronside 0-2 Dyce Juniors
  • Inverness City 1-1 Hall Russell United

Saturday, November 26

  • Banks O’Dee 3-0 Hall Russell United
  • Buckie Rovers 4-4 Maud
  • Dufftown P-P Banchory St Ternan
  • Dyce Juniors P-P  Inverness City
  • Hermes 1-2 Culter

Saturday, December 3

  • Deveronside 2-5 Inverness City
  • Dyce Juniors 7-0 Dufftown
  • Hall Russell United 2-0 Buckie Rovers
  • Maud 5-1 Colony Park

Saturday, December 10

  • Banchory St Ternan 1-6 Dyce Juniors
  • Buckie Rovers 3-0 Deveronside
  • Dufftown 1-3 Hall Russell United
  • Inverness City 0-8 Banks O’Dee
  • Newburgh Thistle 0-2 Colony Park
  • Banchory St Ternan P-P Stonehaven – due to Junior Cup replay
  • Culter P-P Dyce Juniors – due to Junior Cup replay

Saturday, December 17

  • Banchory St Ternan 4-4 Hermes
  • Buckie Rovers 4-1 Dufftown
  • Colony Park 5-2 Deveronside
  • Hall Russell United 1-3 Culter
  • Inverness City 2-3 Maud
  • Stonehaven 1-1 Newburgh Thistle

Saturday, January 7

  • Banks O’Dee 1-0 Culter
  • Colony Park 1-2 Stonehaven
  • Deveronside 0-1 Banchory St Ternan
  • Dyce Juniors 5-2 Inverness City
  • Hall Russell United 2-3 Dufftown
  • Newburgh Thistle 4-3 Buckie Rovers

Saturday, January 14

  • Banchory St Ternan P-P Buckie Rovers
  • Culter P-P Deveronside
  • Dufftown P-P Banks O’Dee
  • Hall Russell United P-P Dyce Juniors
  • Hermes P-P Maud
  • Inverness City P-P Colony Park
  • Newburgh Thistle P-P Stonehaven

Saturday, January 21

  • Banks o’ Dee 0-0 Dyce Juniors
  • Buckie Rovers 0-1 Culter
  • Colony Park P-P Maud
  • Deveronside 2-3 Newburgh Thistle
  • Dufftown 1-4 Inverness City
  • Stonehaven 9-0 Banchory St Ternan

Saturday, January 28

  • Deveronside 1-1 Buckie Rovers

Saturday, February 4

  • Banchory St Ternan 3-3 Maud
  • Buckie Rovers 0-6 Banks O’Dee
  • Dufftown 4-2 Colony Park
  • Dyce Juniors 1-1 Stonehaven
  • Inverness City 5-1 Deveronside

Saturday, February 11

  • Banks O’Dee 2-0 Inverness City
  • Colony Park 1-1 Hall Russell United
  • Dufftown P-P Culter
  • Dyce Juniors 5-0 Newburgh Thistle
  • Hermes P-P Buckie Rovers
  • Maud P-P Banchory St Ternan
  • Stonehaven P-P Deveronside

Saturday, February 18

  • Banchory St Ternan 2-1 Inverness City
  • Banks O’Dee 3-1 Dufftown
  • Deveronside 1-1 Hall Russell United
  • Dyce Juniors 0-0 Culter
  • Maud 6-2 Buckie Rovers
  • Stonehaven 1-0 Hermes

Wednesday, February 22

  • Banks O’Dee 3-0 Newburgh Thistle

Saturday, February 25

  • Buckie Rovers 2-4 Dyce Juniors
  • Culter 4-1 Banchory St Ternan
  • Deveronside 2-3 Banks O’Dee
  • Hall Russell United 5-0 Maud
  • Inverness City P-P Colony Park

Tuesday, February 28

  • Hermes 2-3 Banks O’Dee

Saturday, March 4

  • Banchory St Ternan P-P Buckie Rovers
  • Culter P-P Deveronside
  • Dufftown P-P Stonehaven
  • Hall Russell United P-P Hermes
  • Inverness City P-P Dyce Juniors
  • Maud P-P Banks O’Dee

Saturday, March 11

  • Dufftown 2-3 Banchory St Ternan
  • Dyce Juniors 3-1 Colony Park
  • Culter 2-2 Newburgh Thistle
  • Stonehaven 1-0 Maud

Wednesday, March 15

  • Banks O’Dee 4-0 Maud

Saturday, March 18

  • Banks O’Dee 3-1 Banchory St Ternan
  • Buckie Rovers 0-3 Hall Russell United
  • Culter 6-0 Inverness City
  • Deveronside 0-3 Colony Park
  • Hermes 1-1 Dyce Juniors
  • Maud 0-3 Dufftown

Saturday, March 25

  • Banchory St Ternan 3-0 Buckie Rovers
  • Dufftown 1-3 Banks O’Dee
  • Hall Russell United 1-0 Dyce Juniors
  • Inverness City 0-4 Stonehaven

Wednesday, March 29

  • Hermes 5-1 Maud

Saturday, April 1

  • Banchory St Ternan 1-1 Stonehaven
  • Colony Park 1-0 Maud
  • Culter 3-1 Dufftown
  • Dyce Juniors 11-0 Deveronside
  • Newburgh Thistle 6-0 Inverness City

Saturday, April 8

  • Culter 1-5 Banks O’Dee
  • Hall Russell United 1-2 Newburgh Thistle
  • Hermes 2-2 Dufftown
  • Inverness City 2-0 Buckie Rovers
  • Maud 2-3 Dyce Juniors
  • Stonehaven 3-0 Deveronside

Tuesday, April 11

  • Banks O’Dee 6-1 Deveronside
  • Hermes 0-4 Newburgh Thistle

Saturday, April 15

  • Colony Park 3-0 Buckie Rovers
  • Culter 2-2 Dyce Juniors
  • Deveronside 2-1 Hermes
  • Dufftown 3-4 Stonehaven
  • Hall Russell United 3-2 Banks O’Dee
  • Maud 2-3 Inverness City
  • Newburgh Thistle 4-0 Banchory St Ternan

Tuesday, April 18

  • Banks O’Dee 3-0 Stonehaven
  • Culter 1-0 Hermes

Saturday, April 22

  • Buckie Rovers 1-1 Stonehaven
  • Colony Park 0-1 Banks O’Dee
  • Deveronside 1-2 Maud
  • Dufftown 2-3 Culter
  • Hall Russell United 3-1 Banchory St Ternan
  • Inverness City 1-4 Hermes

Tuesday, April 25

  • Banchory St Ternan 2-5 Culter
  • Colony Park 1-2 Hermes
  • Newburgh Thistle 1-2 Dyce Juniors

Saturday, April 29

  • Culter 2-0 Deveronside
  • Hermes 2-3 Hall Russell United
  • Inverness City 2-4 Dyce Juniors
  • Maud 0-3 Banks O’Dee
    • Banks O’Dee are champions
  • Newburgh Thistle 2-3 Dufftown
  • Stonehaven 2-4 Colony Park

Tuesday, May 2

  • Colony Park 3-3 Banchory St Ternan
  • Culter 3-2 Stonehaven
  • Dufftown 3-2 Deveronside
  • Maud 2-4 Newburgh Thistle

Saturday, May 6

  • Culter 3-1 Hall Russell United
  • Dufftown 3-5 Newburgh Thistle
  • Hermes 6-2 Buckie Rovers
  • Inverness City 3-1 Colony Park
  • Maud 1-2 Banchory St Ternan
  • Stonehaven 2-0 Banks O’Dee

Tuesday, May 9

  • Colony Park 0-1 Culter
  • Hall Russell United 2-2 Stonehaven
  • Maud 1-3 Hermes
  • Newburgh Thistle 2-3 Banks O’Dee

Saturday, May 13

  • Culter 1-1 Maud
  • Dyce Juniors 1-1 Banks O’Dee
  • Hermes 4-1 Inverness City
  • Newburgh Thistle 1-3 Stonehaven

Tuesday, May 16

  • Hall Russell United 3-1 Hermes

Thursday, May 18

  • Colony Park 0-3 Newburgh Thistle

Saturday, May 20

  • Banks O’Dee 4-1 Hermes

Tuesday, May 23

  • Newburgh Thistle 1-4 Culter

Tuesday, May 30

  • Newburgh Thistle – Hermes

Subsequent fixtures to be announced.