North Super League 17-18

The North Super League is the top tier of the Junior football structure in the North Region. Banks O’Dee are reigning champions.

It is comprised of 14 clubs who each play each other home and away to give twenty-six league fixtures.

The winners of this division qualify to represent the SJFA in the following season’s Scottish Cup.

2017-18 COMPETITION (2016-17)

Tuesday, August 1

  • Colony Park 1-5 Dyce Juniors
  • Hermes 2-1 Montrose Roselea

Saturday, August 5

  • Inverness City 1-4 Hermes
  • Stonehaven 1-4 Hall Russell United

Tuesday, August 8

  • Culter 0-1 Stonehaven
  • Dufftown 2-5 Colony Park
  • Newburgh Thistle 2-3 Maud

Wednesday, August 9

  • Banks O’Dee 1-0 Montrose Roselea

Saturday, August 12

  • Banchory St Ternan 2-2 Dyce Juniors
  • Banks O’Dee 5-0 Colony Park
  • Maud 2-5 Culter
  • Newburgh Thistle 2-5 Dufftown

Tuesday, August 15

  • Colony Park 0-4 Culter
  • Dyce Juniors 2-0 Stonehaven
  • Ellon United 3-1 Newburgh Thistle
  • Hall Russell United 2-0 Banchory St Ternan
  • Hermes 2-2 Maud

Saturday, August 19

  • Maud 2-3 Banks O’Dee
  • Newburgh Thistle P-P Banchory St Ternan
  • Stonehaven 3-2 Ellon United

Saturday, August 26

  • Hall Russell United 1-2 Ellon United

Saturday, September 2

  • Banks O’Dee P-P Hermes – due to Scottish Cup tie
  • Banchory St Ternan 3-4 Colony Park
  • Dufftown 1-2 Hall Russell United
  • Ellon United 2-0 Maud
  • Montrose Roselea 1-2 Dyce Juniors
  • Newburgh Thistle 1-2 Stonehaven

Saturday, September 9

  • Ellon United 2-2 Banchory St Ternan
  • Maud 1-2 Inverness City
  • Stonehaven 1-2 Dufftown

Saturday, September 16

  • Colony Park 1-1 Hall Russell United

Saturday, September 23

  • Dufftown P-P Montrose Roselea
  • Hermes 2-2 Colony Park
  • Inverness City 1-1 Stonehaven

Saturday, September 30

  • Banchory St Ternan 2-5 Culter
  • Dufftown 1-6 Banks O’Dee
  • Hall Russell United 3-4 Hermes
  • Montrose Roselea 0-4 Inverness City
  • Newburgh Thistle 2-2 Dyce Juniors

Saturday, October 7

  • Banchory St Ternan 1-2 Newburgh Thistle
  • Banks O’Dee 3-0 Hermes
  • Colony Park 0-2 Montrose Roselea
  • Ellon United 0-3 Dufftown
  • Inverness City 0-0 Hall Russell United

Saturday, October 14

  • Colony Park 1-3 Newburgh Thistle – fixture reversed
  • Hermes 2-2 Dufftown
  • Inverness City 0-5 Dyce Juniors
  • Maud 4-1 Banchory St Ternan
  • Montrose Roselea 1-2 Ellon United
  • Stonehaven P-P Banks O’Dee – due to Scottish Cup tie

Saturday, October 21

  • Banks O’Dee 2-1 Culter
  • Stonehaven 3-3 Hermes
  • Dufftown P-P Montrose Roselea – waterlogged pitch
  • Ellon United P-P Inverness City – waterlogged pitch
  • Hall Russell United P-P Colony Park – waterlogged pitch

Saturday, October 28

  • Banchory St Ternan 2-2 Ellon United
  • Colony Park 1-3 Banks O’Dee – new fixture
  • Culter 1-0 Newburgh Thistle

Saturday, November 4

  • Culter 4-2 Ellon United
  • Dyce Juniors 2-3 Maud
  • Hall Russell United 0-3 Banks O’Dee
  • Hermes 3-1 Banchory St Ternan
  • Montrose Roselea 2-2 Newburgh Thistle

Saturday, November 11

  • Banks O’Dee 10-0 Banchory St Ternan
  • Dyce Juniors 1-2 Culter
  • Ellon United 2-3 Hermes
  • Maud P-P Dufftown – unplayable pitch
  • Newburgh Thistle 2-3 Hall Russell United
  • Stonehaven 1-1 Montrose Roselea
  • Inverness City P-P Colony Park – due to rearranged Junior Cup tie

Saturday, November 18

  • Banchory St Ternan 3-2 Inverness City
  • Dyce Juniors 3-1 Dufftown – fixture reversed
  • Ellon United 3-2 Colony Park
  • Maud 3-4 Stonehaven
  • Montrose Roselea 2-0 Hall Russell United

Saturday, November 25

  • Dufftown P-P Ellon United – unplayable pitch
  • Hall Russell United P-P Culter – unplayable pitch
  • Inverness City P-P Newburgh Thistle – unplayable pitch

Saturday, December 2

  • Banks O’Dee 3-2 Newburgh Thistle – artificial
  • Culter P-P Montrose Roselea – unplayable pitch
  • Ellon United P-P Inverness City – unplayable pitch
  • Banks O’Dee P-P Dyce Juniors – due to rearranged Junior Cup tie
  • Maud P-P Newburgh Thistle – due to rearranged Junior Cup tie

Saturday, December 9

  • Banchory St. Ternan – Dufftown – unplayable pitch
  • Hall Russell United P-P Maud – unplayable pitch
  • Inverness City P-P Culter  – unplayable pitch
  • Montrose Roselea – Banks O’ Dee – unplayable pitch
  • Newburgh Thistle P-P Hermes  – unplayable pitch
  • Stonehaven P-P Colony Park – unplayable pitch

Saturday, December 16

  • Banchory St Ternan P-P Stonehaven – unplayable pitch
  • Banks O’Dee P-P Ellon United – fixture reversed – unplayable pitch
  • Hall Russell United P-P Culter – unplayable pitch
  • Inverness City P-P Colony Park – unplayable pitch
  • Maud P-P Newburgh Thistle – unplayable pitch
  • Montrose Roselea P-P Dufftown – fixture reversed – unplayable pitch

Friday, December 29

  • Montrose Roselea 1-2 Maud (@ Links Park)

Saturday, December 30

  • Dufftown P-P Ellon United – unplayable pitch

Saturday, January 6

  • Banks O’Dee 5-2 Stonehaven
  • Hall Russell United 1-0 Culter
  • Hermes 1-3 Newburgh Thistle – fixture reversed
  • Inverness City 0-1 Ellon United
  • Montrose Roselea 4-1 Banchory St Ternan

Saturday, January 13

  • Culter 0-0 Montrose Roselea
  • Dufftown 3-1 Banchory St Ternan
  • Hall Russell United 0-0 Maud
  • Stonehaven 2-0 Colony Park
  • Ellon United P-P Dyce Juniors – due to rearranged Junior Cup tie
  • Inverness City P-P Banks O’Dee – unplayable pitch
  • Newburgh Thistle P-P Ellon United – unplayable pitch

Saturday, January 20

  • Banks O’Dee 3-0 Ellon United
  • Culter P-P Inverness City – unplayable pitch
  • Ellon United P-P Hall Russell United – unplayable pitch
  • Hermes P-P Dyce Juniors – unplayable pitch
  • Newburgh Thistle P-P Banks O’Dee – unplayable pitch

Saturday, January 27

  • Banks O’Dee 0-2 Dyce Juniors
  • Inverness City 2-1 Newburgh Thistle

Saturday, February 3

  • Banchory St Ternan 1-4 Maud
  • Colony Park 0-4 Hermes
  • Ellon United 3-1 Hall Russell United
  • Montrose Roselea 1-2 Dufftown
  • Stonehaven 3-1 Inverness City

Saturday, February 10

  • Dyce Juniors 1-2 Ellon United
  • Hall Russell United 2-1 Stonehaven
  • Hermes 4-0 Culter
  • Inverness City 1-4 Banks O’Dee
  • Newburgh Thistle 2-2 Colony Park

Saturday, February 17

  • Dyce Juniors 4-1 Newburgh Thistle
  • Inverness City 0-2 Maud
  • Banchory St Ternan P-P Banks O’Dee – unplayable pitch
  • Colony Park P-P Ellon United – unplayable pitch

Saturday, February 24

  • Banks O’Dee 5-0 Hall Russell United
  • Culter 3-1 Dufftown
  • Ellon United 1-0 Inverness City
  • Hermes 3-1 Stonehaven
  • Maud 1-0 Dyce Juniors
  • Montrose Roselea 0-0 Colony Park
  • Newburgh Thistle 0-1 Banchory St Ternan

Saturday, March 3

  • Ellon United P-P Stonehaven – unplayable pitch
  • Inverness City P-P Banchory St Ternan – unplayable pitch
  • Maud P-P Colony Park – unplayable pitch
  • Montrose Roselea P-P Hermes – unplayable pitch

Saturday, March 10

  • Banchory St Ternan 2-3 Hall Russell United
  • Ellon United 2-1 Culter
  • Inverness City 0-4 Colony Park
  • Maud 3-7 Hermes

Saturday, March 17

  • Banks O’Dee 4-1 Inverness City
  • Colony Park 0-5 Ellon United
  • Hall Russell United 2-0 Newburgh Thistle
  • Banchory St Ternan P-P Dufftown – due to rearranged Inter Regional Cup tie

Saturday, March 24

  • Dyce Juniors 5-3 Banchory St Ternan
  • Ellon United 0-3 Banks O’Dee
  • Maud 2-1 Hall Russell United
  • Montrose Roselea 2-4  Culter

Saturday, March 31

  • Banchory St Ternan 0-2 Hermes
  • Colony Park 2-1 Maud
  • Culter 2-0 Hall Russell United
  • Dufftown 1-3 Hall Russell United – new fixture
  • Inverness City 0-5 Montrose Roselea
  • Dufftown P-P Ellon United – due to cup tie
  • Dyce Juniors P-P Banks O’Dee – unplayable pitch
  • Ellon United P-P Stonehaven – unplayable pitch
  • Stonehaven P-P Newburgh Thistle – due to cup tie

Saturday, April 7

  • Banchory St Ternan 1-2 Banks O’Dee
  • Colony Park 0-6 Stonehaven
  • Culter 4-0 Inverness City
  • Hall Russell United 0-3 Dyce Juniors
  • Hermes 1-0 Ellon United

Saturday, April 14

  • Dufftown 1-3 Culter
  • Ellon United 0-1 Dyce Juniors
  • Hall Russell United 0-3 Colony Park
  • Inverness City 1-2 Banchory St Ternan
  • Montrose Roselea 1-1 Banks o’ Dee
  • Newburgh Thistle 4-2 Hermes
  • Stonehaven 3-3 Maud

Tuesday, April 17

  • Culter 0-2 Banchory St Ternan
  • Hermes 3-0 Dyce Juniors

Wednesday, April 18

  • Banks O’Dee 6-1 Dufftown
  • Montrose Roselea 1-1 Stonehaven (@ Links Park)

Saturday, April 21

  • Colony Park 1-3 Banchory St Ternan
  • Dyce Juniors 0-0 Banks o’ Dee
  • Ellon United 1-3 Montrose Roselea
  • Hermes 0-0 Hall Russell United
  • Inverness City 0-2 Culter

Tuesday, April 24

  • Banchory St Ternan 2-2 Stonehaven
  • Colony Park 3-2 Dufftown
  • Dyce Juniors 2-2 Hall Russell United
  • Hermes 3-4 Banks O’Dee (7.30pm)
    • Banks O’Dee champions
  • Maud 2-0 Ellon United

Saturday, April 28

  • Banchory St Ternan 2-1 Dufftown
  • Dyce Juniors 2-4 Inverness City
  • Hall Russell United 0-0 Montrose Roselea
  • Maud 0-4 Colony Park
  • Newburgh Thistle 2-2 Banks O’Dee
  • Ellon United P-P Stonehaven – unplayable pitch

Tuesday, May 1

  • Culter 3-3 Hermes
  • Dufftown 4-2 Inverness City
  • Dyce Juniors 2-1 Colony Park
  • Newburgh Thistle 1-1 Ellon United
  • Stonehaven 3-2 Banchory St Ternan

Wednesday, May 2

  • Banks O’Dee 7-0 Maud

Saturday, May 5

  • Culter 2-0 Maud
  • Dufftown 1-0 Ellon United
  • Dyce Juniors 0-1 Montrose Roselea
  • Newburgh Thistle 5-0 Inverness City

Tuesday, May 8

  • Banchory St Ternan 1-2 Montrose Roselea
  • Culter 1-4 Dyce Juniors
  • Hall Russell United 0-0 Dufftown
  • Maud 1-0 Newburgh Thistle
  • Stonehaven 1-2 Banks O’Dee

Wednesday, May 9

  • Colony Park 3-3 Inverness City

Thursday, May 10

  • Dufftown 0-1 Hermes
  • Ellon United 3-1 Stonehaven

Saturday, May 12

  • Culter 0-3 Colony Park
  • Dufftown 4-2 Stonehaven
  • Dyce Juniors 1-1 Hermes
  • Hall Russell United 1-2 Inverness City
  • Newburgh Thistle 1-2 Montrose Roselea

Tuesday, May 15

  • Newburgh Thistle 2-1 Culter
  • Stonehaven 3-3 Dyce Juniors

Wednesday, May 16

  • Inverness City 1-4 Dufftown

Saturday, May 19

  • Culter 0-4 Banks O’Dee
  • Dufftown 4-2 Dyce Juniors
  • Hermes 8-2 Inverness City
  • Maud 2-0 Montrose Roselea
  • Stonehaven 1-1 Newburgh Thistle

Tuesday, May 22

  • Maud 2-1 Dufftown
  • Montrose Roselea 0-0 Hermes

Saturday, May 26

  • Dufftown – Montrose Roselea

Tuesday, May 29

  • Dufftown – Maud
  • Stonehaven – Culter

Season complete

Promotion / Relegation Play Offs

Semi Final

  • Sunnybank – Deveronside (May 26 @ Davidson Park, Longside)