Programme Issuers 2018-19

Programmes are an important element of the matchday ritual for many football fans, even in this ‘digital’ day and age.

Programmes are not universally produced in Scotland, even within the SPFL, so we are looking to build up a useful guide into programme production for the 2018-19 season.

Your help is vital in making this guide as comprehensive as possible – use the feedback form to provide information or contact us via Twitter or Facebook.

SPFL

  • All clubs issue with the following exceptions:
  • Annan Athletic – single sheet / team sheet for some games
  • Hamilton Accies – single sheets for Betfred games and reserves
  • Brechin City – teamsheet produced
  • Inverness Caley Thistle – digital only
  • Livingston – digital only
  • Queen’s Park – digital only
  • Ross County – teamsheet produced

Highland League

  • Buckie Thistle – v Turriff Nov 10, irregular
  • Cove Rangers
  • Formartine United – all competitive home games + friendly v Ross County
  • Fraserburgh – all home games, single sheet v Strathspey
  • Huntly – Scottish Cup v East Stirlingshire, Saturday league games
  • Rothes – Scottish Cup v Clach & Annan
  • Strathspey Thistle – Scottish Cup v Coldstream
  • Wick Academy – Scottish Cup v Auchinleck

Lowland League

  • BSC Glasgow – first issue v Whitehill Oct 3
  • Civil Service Strollers – irregular, issued for friendly v Cowden
  • Cumbernauld Colts
  • Dalbeattie Star – all home games
  • East Kilbride
  • East Stirlingshire
  • Edusport Academy – Scottish Cup ties
  • Edinburgh University
  • Gala Fairydean Rovers
  • Kelty Hearts – non issue v Edin Uni
  • Hawick Royal Albert
  • Spartans
  • Whitehill Welfare

East of Scotland League

  • Camelon Juniors – groundhop game v Edinburgh United only
  • Coldstream – Friendly v Hibs, Scottish Cup tie v St Cuthbert Wanderers, unsure if regular
  • Blackburn United – all competitive home games
  • Bonnyrigg Rose – Scottish Cup v Shortlees, regular from December 15th
  • Broxburn Athletic – non issue v Craigroyston
  • Burntisland Shipyard – Scottish Cup v Cumbernauld Colts
  • Dunbar United
  • Dunipace – groundhop game v Bonnyrigg only
  • Edinburgh United – regular from September 15 onwards
  • Haddington Athletic
  • Hawick Royal Albert
  • Heriot Watt University
  • Inverkeithing Hillfield Swifts – groundhop game v Heriot Watt only, first ever issue
  • Jeanfield Swifts – first issue March 2 v St Andrews
  • Leith Athletic – all home games
  • Linlithgow Rose – Scottish Cup v Fort William, Friendly v Hearts, Groundhop game v Jeanfield
  • Lothian Thistle HV – v Spartans South Challenge Cup Sep 15
  • Newtongrange Star
  • Ormiston – League v Linlithgow
  • Peebles Rovers
  • Penicuik Athletic
  • St Andrews United – all Saturday home games
  • Tweedmouth Rangers – all home games
  • Tynecastle – fr v Hearts, Scottish Cup tie v Shortlees

South of Scotland League

  • Dumfries YMCA – Saturday home games
  • Heston Rovers
  • Newton Stewart – Scottish Cup tie v Coldstream
  • Threave Rovers – Scottish Cup tie v Beith

East Juniors

  • Carnoustie Panmure – all home games
  • East Craigie v Carnoustie Oct 13
  • Kirkcaldy YM – v Pumpherston Oct 6, regular
  • Livingston United – Scottish Junior Cup v Kilsyth, League v Pumpherston – may have ceased
  • Pumpherston Juniors – all competitive home games
  • Rosyth – Scottish Junior Cup v Annbank
  • Tayport
  • Thornton Hibs
  • Stoneyburn Juniors
  • Whitburn Juniors – first issue v Glenrothes Aug 25

West Juniors

  • Ardeer Thistle – all home games
  • Ardrossan Winton Rovers – non issue midweek v Port Glasgow
  • Ashfield
  • Auchinleck Talbot – Saturday home games
  • Beith Juniors – Scottish Cup ties v Lothian Thistle HV, Linlithgow, Ayr United
  • Bellshill Athletic
  • Blantyre Victoria
  • Cambuslang Rangers
  • Clydebank
  • Cumbernauld United – Junior Cup tie v Glenafton
  • Cumnock Juniors
  • Hurlford United – Junior Cup tie v Clydebank
  • Irvine Meadow XI
  • Kilbirnie Ladeside – irregular
  • Kilwinning Rangers
  • Kirkintilloch Rob Roy
  • Largs Thistle
  • Larkhall Thistle
  • Maryhill
  • Muirkirk
  • Petershill
  • Pollok
  • Renfrew – didn’t issue for League Cup ties
  • Rossvale – v Cambuslang WoS Cup Jan 12. Maybe regular.
  • St Anthony’s
  • Thorniewood United – free teamsheet issued
  • West of Scotland Cup final – K Rob Roy v Beith @ Meadow Park, Jun 8

North Juniors

  • Colony Park – Scottish Junior Cup v Cambuslang
  • Ellon United – Scottish Junior Cup v Glenafton
  • Maud – first known issue December
  • New Elgin – Scottish Junior Cup v Whitehills & Luncarty

North Caledonian League

  • Tain St Duthus
  • Orkney

Others

  • Centenary Shield International – Scotland v England @ Inverurie, Mar 22
  • Hamilton Accies v FC Midtjylland – UEFA Youth League
  • Highland Amateur Cup final – Lerwick Spurs v Pentland United, Aug 25 at Wick
  • Highland League Cup final – Cove Rangers v Formartine United @ Inverurie, Apr 6
  • Insch AFC v Westdyke, Corporate Day, May 4
  • Internet FA Scottish Cup final – Troon Accies v Fir Park Corner, @ New Tinto Park, Jun 22
  • Kilmarnock Reserves – regular for SPFL Reserve League matches
  • Motherwell U21 v Sligo Rovers – Irn Bru Cup
  • North of Scotland Amateur Cup final – Rothie Rovers v Woodside @ Turriff, Apr 12
  • North of Scotland FA Cup Final – Ross County v Inverness CT @ Grant Street Oct 6
  • Scottish Amateur Cup final – Colville Park v Eastfield @ Hampden, May 26
  • Scottish Amateur Sunday Trophy final – Castlemilk Dynamo v Lesmahagow, May 5
  • Scottish Youth FA Cup finals @ Airdrie, May 17-19
  • Scott Moore Testimonial –  Forres Mechanics v Elgin City
  • South East Region Youth FA finals @ Dunbar, Jun 1/2
  • Sunday West of Scotland Amateur Cup final – Castlemilk Dynamo v Weir Recreation @ Hamilton, May 17