Betfred (Scottish League) Cup 16-17

BETFRED SCOTTISH LEAGUE CUP 2016-17

Group stage

Friday, July 15 (7.45pm ko unless stated)

  • Airdrieonians 0-1 Partick Thistle (7.30pm) – E
  • Arbroath 1-1(3-5p) Dundee United – C – TV
  • Cove Rangers 1-2 Raith Rovers (@ Station Park, Forfar) – D

Saturday, July 16 (3pm ko unless stated)

  • East Fife 1-1(4-2p) Dundee – A
  • Forfar Athletic 2-2(5-3p) Dumbarton – A – 3G
  • Elgin City 1-3 St Johnstone – B
  • Stirling Albion 1-0 Falkirk – B
  • Cowdenbeath 1-2 Inverness Caley Thistle – C
  • Montrose 0-1 Ross County – D – 3G
  • Queen’s Park 0-2 Queen of the South – E (@ Airdrie) – 3G
  • Annan Athletic 1-2 Stranraer – F – 3G
  • Motherwell 0-2 Rangers -F – TV 
  • Ayr United 2-1 Hamilton Academical – G
  • Livingston 2-3 St Mirren – G
  • Albion Rovers 0-0(3-4p) Greenock Morton – H
  • Clyde 1-2 Kilmarnock – H – 3G

Tuesday, July 19 (7.45pm ko unless stated)

  • Dumbarton 0-2 East Fife – A
  • Peterhead 2-0 Forfar Athletic (8pm) – A
  • Brechin City 2-1 Stirling Albion – B
  • Falkirk 3-0 Elgin City – B – 3G
  • Dundee United 6-1 Cowdenbeath – C
  • Dunfermline Athletic 3-0 Arbroath – C
  • Alloa Athletic 4-0 Cove Rangers (7.30pm) – D – 3G
  • Raith Rovers 2-1 Montrose – D
  • Queen of the South 2-0 Airdrieonians – E – 3G
  • Stenhousemuir 0-2 Queen’s Park (7.30pm) – E – 3G
  • Rangers 2-0 Annan Athletic – F
  • Stranraer 3-1 East Stirlingshire – F
  • St Mirren 1-0 Ayr United – G
  • Berwick Rangers 0-0(4-5p) Albion Rovers – H
  • Greenock Morton 1-0 Clyde – H

Wednesday, July 20 (7.30pm ko)

  • Edinburgh City 0-3 Livingston – G

Friday, July 22 (7.45pm ko)

  • East Stirlingshire 0-3 Rangers – F – TV

Saturday, July 23 (3pm ko unless stated)

  • Dundee 6-2 Dumbarton – A
  • East Fife 2-1 Peterhead – A
  • Elgin City 4-2 Brechin City – B
  • St Johnstone 3-0 Falkirk – B – TV
  • Cowdenbeath 0-3 Dunfermline Athletic – C
  • Inverness Caley Thistle 1-1(4-1p) Dundee United – C
  • Montrose 0-2 Alloa Athletic – D – 3G
  • Ross County 1-1(4-3p) Raith Rovers – D
  • Airdrieonians 2-1 Stenhousemuir – E – 3G
  • Partick Thistle 2-1 Queen of the South – E
  • Annan Athletic 1-3 Motherwell – F – 3G
  • Ayr United 1-0 Edinburgh City – G
  • Hamilton Academical 3-0 St Mirren – G – 3G
  • Clyde 1-1(6-5p) Berwick Rangers – H – 3G
  • Kilmarnock 0-2 Morton – H – 3G

Monday, July 25 (7.45pm ko)

  • Rangers 3-0 Stranraer – F – TV

Tuesday, July 26 (7.45pm ko unless stated)

  • Forfar Athletic 2-0 East Fife – A – 3G
  • Peterhead 2-1 Dundee (8pm) – A
  • Brechin City 1-1(4-2p) St Johnstone – B
  • Stirling Albion 4-1 Elgin City- B
  • Dunfermline Athletic 1-5 Inverness Caley Thistle – C
  • Alloa Athletic 3-2 Ross County (7.30pm) – D – 3G
  • Queen’s Park 3-3(7-8p) Airdrieonians (7.30pm) – E
  • Stenhousemuir 1-4 Partick Thistle (7.30pm) – E – 3G
  • Motherwell 3-0 East Stirlingshire- F
  • Livingston 0-2 Ayr United – G
  • Albion Rovers 1-2 Clyde – H
  • Berwick Rangers 2-3 Kilmarnock- H

Wednesday, July 27 (7.45pm ko unless stated)

  • Arbroath 0-2 Cowdenbeath – C
  • Cove Rangers 3-0 Montrose (@ Station Park, Forfar) – D – 3G
  • Edinburgh City 2-4 Hamilton Academical – G

Saturday, July 30 (3pm ko unless stated)

  • Dumbarton 3-3(5-6p) Peterhead – A
  • Dundee 7-0 Forfar Athletic – A
  • Falkirk 2-0 Brechin City – B – 3G
  • St Johnstone 4-0 Stirling Albion – B
  • Inverness Caley Thistle 7-0 Arbroath – C
  • Raith Rovers 0-1 Alloa Athletic – D
  • Ross County 7-0 Cove Rangers – D
  • Partick Thistle 2-0 Queen’s Park – E
  • Queen of the South 1-0 Stenhousemuir – E  – 3G
  • East Stirlingshire 0-2 Annan Athletic – F  – 3G
  • Stranraer 0-3 Motherwell – F
  • Hamilton Academical 2-1 Livingston – G  – 3G
  • St Mirren 3-0 Edinburgh City – G
  • Kilmarnock 0-0(3-5p) Albion Rovers – H  – 3G
  • Greenock Morton 2-0 Berwick Rangers – H

Sunday, July 31 (3pm ko unless stated)

  • Dundee United 2-0 Dunfermline Athletic – C – TV

Second Round (Aug 9)

  • Alloa Athletic 1-0 Inverness Caley Thistle
  • Dundee United 3-1 Partick Thistle
  • Hamilton Accies 1-2 Greenock Morton
  • Hibernian 1-3 Queen of the South
  • Rangers 5-0 Peterhead
  • Ayr United 1-2 Aberdeen (Aug 10)
  • Celtic 5-0 Motherwell (Aug 10)
  • St Johnstone 3-2 Heart of Midlothian (Aug 10)

Quarter Finals (Sept 20)

  • Greenock Morton 2-1 Dundee United
  • Rangers 5-0 Queen of the South
  • Celtic 2-0 Alloa Athletic (Sept 21)
  • Aberdeen 1-0 St Johnstone (Sept 22)

Semi Finals (Oct 22/23)

  • Greenock Morton 0-2 Aberdeen (Oct 22,  @ Hampden Park)
  • Rangers 0-1 Celtic (Oct 23, @ Hampden Park)

Final (Nov 27)

  • Aberdeen 0-3 Celtic (@ Hampden Park)

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s