Central District Second Division 16-17

The Central District Second Division sits at the fourth tier of the Junior football structure in the West Region, immediately below the Central District First Division.

It is comprised of 12 clubs who each play each other home and away to give twenty-two league fixtures.

2016-17 COMPETITION

Saturday, August 27

  • Ashfield 1-1 East Kilbride Thistle
  • Carluke Rovers 4-2 Glasgow Perthshire
  • Dunipace Juniors 2-2 Vale of Leven
  • Lanark United 4-1 Newmains United
  • Royal Albert 1-4 Port Glasgow Juniors
  • St Anthony’s 2-0 Gartcairn

Saturday, September 3

  • East Kilbride Thistle 3-2 Carluke Rovers
  • Gartcairn 3-1 Dunipace Juniors
  • Glasgow Perthshire 6-1 Royal Albert
  • Newmains United 2-2 St Anthony’s
  • Port Glasgow Juniors 1-0 Lanark United
  • Vale of Leven 3-4 Ashfield

Saturday, September 10

  • Carluke Rovers 1-2 Ashfield
  • East Kilbride Thistle – Dunipace Juniors
  • Gartcairn 5-4 Lanark United
  • Glasgow Perthshire 0-3 Port Glasgow Juniors
  • Newmains United 0-2 Royal Albert
  • Vale of Leven 1-2 St Anthony’s

Saturday, September 17

  • Ashfield 2-4 Glasgow Perthshire
  • Dunipace Juniors 1-0 Carluke Rovers
  • Lanark United 0-1 Vale of Leven
  • Port Glasgow Juniors 4-2 Newmains United
  • Royal Albert 0-4 Gartcairn
  • St Anthony’s 1-2 East Kilbride Thistle

Saturday, October 1

  • East Kilbride Thistle P-P Dunipace
  • Gartcairn 2-4 Glasgow Perthshire
  • Lanark United 3-1 Ashfield
  • St. Anthony’s 2-1 Port Glasgow Juniors
  • Vale of Leven 5-2 Newmains United

Saturday, October 8

  • Ashfield 0-4 Gartcairn
  • Carluke Rovers 2-2 Lanark United
  • Dunipace 4-1 Royal Albert
  • Glasgow Perthshire 3-1 St. Anthony’s
  • Newmains United 2-5 East Kilbride Thistle
  • Port Glasgow Juniors 2-0 Vale of Leven

Saturday, October 29

  • East Kilbride Thistle 2-5 Glasgow Perthshire
  • Gartcairn 6-1 Carluke Rovers
  • Royal Albert 1-2 Vale of Leven
  • St. Anthony’s P-P Dunipace – due to bereavement

Saturday, November 5

  • Ashfield P-P St. Anthony’s
  • Carluke Rovers 4-2 Port Glasgow Juniors
  • East Kilbride Thistle P-P Dunipace
  • Glasgow Perthshire 4-2 Newmains United
  • Lanark United 2-2 Royal Albert
  • Vale of Leven 2-1 Gartcairn

Saturday, November 12

  • Ashfield P-P Port Glasgow Juniors
  • Carluke Rovers 3-2 Vale of Leven
  • Dunipace 0-5 Glasgow Perthshire
  • Gartcairn 3-0 Newmains United
  • Royal Albert 2-3 East Kilbride Thistle
  • St. Anthony’s 2-2 Lanark United

Saturday, November 19

  • Newmains United P-P Vale of Leven
  • Port Glasgow Juniors 2-0 St. Anthony’s

Saturday, November 26

  • Lanark United P-P Dunipace
  • Port Glasgow Juniors P-P Gartcairn
  • Royal Albert P-P Ashfield
  • St Anthony’s P-P Carluke Rovers
  • Vale of Leven P-P Glasgow Perthshire

Saturday, December 3

  • Lanark United 4-0 Dunipace
  • Port Glasgow Juniors 4-1 Gartcairn
  • Royal Albert 5-0 Ashfield
  • St. Anthony’s 1-4 Carluke Rovers
  • Vale of Leven 1-1 Glasgow Perthshire

Saturday, December 10

  • Ashfield 1-2 Port Glasgow Juniors
  • Dunipace 1-0 St. Anthony’s
  • Gartcairn 1-2 Royal Albert
  • Glasgow Perthshire 3-1 Lanark United
  • Newmains United P-P Carluke Rovers

Saturday, December 17

  • Carluke Rovers 2-0 Royal Albert
  • Glasgow Perthshire 4-1 Gartcairn
  • Lanark United 2-1 East Kilbride Thistle
  • Newmains United P-P Port Glasgow Juniors
  • St Anthony’s 1-1 Ashfield
  • Vale of Leven 0-0 Dunipace Juniors

Saturday, January 7

  • Ashfield 2-2 Vale of Leven
  • Gartcairn 1-3 St. Anthony’s
  • Glasgow Perthshire 5-5 Carluke Rovers
  • Newmains United 2-3 Lanark United
  • Port Glasgow Juniors 2-1 East Kilbride Thistle
  • Royal Albert 0-1 Dunipace

Saturday, January 14

  • East Kilbride Thistle P-P Ashfield
  • Gartcairn P-P Vale of Leven
  • Newmains United P-P Carluke Rovers
  • Port Glasgow Juniors 0-3 Glasgow Perthshire
  • St. Anthony’s P-P Royal Albert

Saturday, January 21

  • Ashfield 1-0 Newmains United
  • Glasgow Perthshire 0-0 Dunipace
  • Lanark United 0-0 Port Glasgow Juniors
  • Vale of Leven 2-1 Royal Albert

Saturday, January 28

  • Ashfield 1-1 St. Anthony’s
  • Newmains United 1-0 Dunipace – new fixture
  • Port Glasgow Juniors 1-2 Carluke Rovers
  • Royal Albert 4-3 Glasgow Perthshire
  • Vale of Leven 1-2 Lanark United
  • Dunipace P-P East Kilbride Thistle – due to rearranged Junior Cup tie
  • Newmains United P-P Gartcairn – due to Junior Cup replay

Saturday, February 4

  • Carluke Rovers 3-2 Gartcairn
  • Dunipace P-P Port Glasgow Juniors
  • East Kilbride Thistle P-P Ashfield
  • Glasgow Perthshire 4-0 Vale of Leven
  • Lanark United 4-2 St. Anthony’s
  • Royal Albert P-P Newmains United

Saturday, February 11

  • East Kilbride Thistle P-P Gartcairn
  • Newmains United P-P Carluke Rovers
  • Port Glasgow Juniors 1-0 Ashfield
  • St. Anthony’s 1-1 Vale of Leven

Saturday, February 18

  • Dunipace 3-2 Port Glasgow Juniors
  • East Kilbride Thistle 1-3 Lanark United
  • Glasgow Perthshire 5-0 Ashfield
  • Newmains United 1-4 Vale of Leven
  • St. Anthony’s 2-5 Royal Albert

Saturday, February 25

  • Ashfield P-P Lanark United – new fixture
  • East Kilbride Thistle P-P Dunipace
  • Royal Albert P-P Newmains United
  • St. Anthony’s 2-3 Glasgow Perthshire
  • Vale of Leven 2-0 Port Glasgow Juniors
  • Ashfield P-P Carluke Rovers – due to Junior Cup replay
  • Lanark United P-P Gartcairn – due to Junior Cup replay

Saturday, March 4

  • East Kilbride Thistle P-P Ashfield
  • Newmains United P-P Port Glasgow Juniors
  • St. Anthony’s 0-0 Dunipace
  • Vale of Leven 4-1 Carluke Rovers

Saturday, March 11

  • Dunipace P-P Ashfield
  • East Kilbride Thistle P-P St. Anthony’s
  • Gartcairn 2-4 Vale of Leven
  • Lanark United 2-1 Carluke Rovers
  • Newmains United 0-5 Glasgow Perthshire
  • Port Glasgow Juniors 1-1 Royal Albert

Saturday, March 18

  • Ashfield P-P Lanark United
  • Carluke Rovers 4-0 St. Anthony’s
  • Dunipace 0-1 East Kilbride Thistle
  • Royal Albert P-P Newmains United

Saturday, March 25

  • Gartcairn 2-1 Port Glasgow Juniors
  • Lanark United 0-3 Glasgow Perthshire
  • St Anthony’s 1-2 Newmains United
  • Vale of Leven 1-2 East Kilbride Thistle – fixture reversed

Saturday, April 1

  • Ashfield 4-3 Carluke Rovers
  • Port Glasgow Juniors 2-1 Dunipace

Saturday, April 8

  • Carluke Rovers 1-2 Newmains United
  • Dunipace 2-0 Ashfield
  • East Kilbride Thistle 0-2 Port Glasgow Juniors
  • Royal Albert 2-3 St. Anthony’s

Saturday, April 15

  • Dunipace 1-2 Gartcairn
  • East Kilbride Thistle 0-0 Vale of Leven
  • Newmains United 0-4 Ashfield
  • Royal Albert 1-1 Lanark United

Wednesday, April 19

  • Dunipace 4-1 Newmains United
  • East Kilbride Thistle 3-1 Ashfield

Saturday, April 22

  • Ashfield 1-2 Lanark United
  • Carluke Rovers 6-3 East Kilbride Thistle
  • Newmains United 0-1 Gartcairn

Monday, April 24

  • Ashfield 0-1 Dunipace
  • East Kilbride Thistle 1-2 Gartcairn
  • Royal Albert 1-3 Carluke Rovers

Wednesday, April 26

  • East Kilbride Thistle 4-3 St. Anthony’s
  • Newmains United 0-2 Carluke Rovers

Saturday, April 29

  • Dunipace 0-4 Lanark United
  • Gartcairn 1-2 Ashfield
  • East Kilbride Thistle 1-0 Royal Albert
  • Newmains United 0-5 Port Glasgow Juniors

Saturday, May 6

  • Ashfield 5-5 Royal Albert
  • Carluke Rovers 5-4 Dunipace
  • Glasgow Perthshire 0-2 East Kilbride Thistle
  • Lanark United 1-3 Gartcairn

Saturday, May 13

  • Dunipace 2-2 East Kilbride Thistle
  • Royal Albert 4-3 Newmains United

Wednesday, May 17

  • Gartcairn 0-2 East Kilbride Thistle

Saturday, May 20

  • East Kilbride Thistle 1-0 Newmains United

Season complete