West of Scotland Cup 16-17

The West of Scotland Cup is contested by the member clubs of the SJFA West Region.

It is played in a straight knockout format with the final traditionally being one of the last junior fixtures of the season.

Auchinleck Talbot are the current holders.

2016-17 COMPETITION

First Round (October 15)

  • Ashfield 1-2 Larkhall Thistle
  • Beith 4-1 Ardeer Thistle
  • Bellshill Athletic 1-2 Petershill
  • Benburb 0-0(5-3p) Glasgow Perthshire
  • Cambuslang Rangers 0-3 Auchinleck Talbot
  • Cumnock Juniors 4-0 Clydebank
  • Dalry Thistle 0-3 Pollok
  • Gartcairn 2-0 Cumbernauld United
  • Glenafton Athletic 3-2 Carluke Rovers
  • Greenock Juniors 0-2 Troon
  • Irvine Victoria 0-3 Rossvale
  • Johnstone Burgh 1-2 Royal Albert
  • Kello Rovers 1-1(2-4p) Blantyre Victoria
  • Kilbirnie Ladeside 4-1 Forth Wanderers
  • Kilsyth Rangers 0-0(4-3p) Renfrew
  • Kilwinning Rangers 3-0 Arthurlie
  • Kirkintilloch Rob Roy 7-2 East Kilbride Thistle
  • Largs Thistle 1-0 Wishaw Juniors
  • Lesmahagow Juniors 1-2 Craigmark Burntonians
  • Lugar Boswell Thistle 2-3 Maryhill
  • Maybole Juniors 2-0 Girvan
  • Newmains United 0-4 Ardrossan Winton Rovers
  • Port Glasgow Juniors 1-1(2-3p) Neilston
  • Rutherglen Glencairn 1-1(3-4p) Irvine Meadow XI
  • Saltcoats Victoria 2-1 Shotts Bon Accord
  • Shettleston 3-2 Hurlford United
  • St Roch’s 2-0 Muirkirk
  • Thorniewood United 4-2 Yoker Athletic
  • Vale of Clyde 2-3 Darvel
  • Vale of Leven 0-3 Annbank United
  • Whitletts Victoria 3-1 St Anthony’s
  • Dunipace 2-5 Lanark United (Feb 11 – post Jan 14, Nov 19, Oct 15)

Second Round (Feb 11)

  • Auchinleck Talbot 1-0 Whitletts Victoria
  • Benburb 2-4 Kilwinning Rangers
  • Cumnock Juniors 6-0 Kilbirnie Ladeside
  • Glenafton Athletic 0-3 Troon Juniors
  • Larkhall Thistle 3-3 Craigmark Burntonians
  • Largs Thistle 1-1 Beith Juniors
  • Pollok 1-0 Irvine Meadow XI
  • Rossvale 0-1 Neilston Juniors
  • Shettleston 0-2 Blantyre Victoria
  • St Roch’s 4-0 Petershill
  • Gartcairn 2-1 Lanark United (Mar 4)
  • Ardrossan Winton Rovers 1-1(4-5p) Kirkintilloch Rob Roy – (Mar 4, post Feb 11) – fixture reversed
  • Saltcoats Victoria 5-7 Kilsyth Rangers (Mar 4, post Feb 11)
  • Annbank United 2-1 Maryhill (Mar 25, post Mar 4, Feb 11)
  • Royal Albert 0-2 Maybole Juniors (Mar 25, post Mar 4, Feb 11)
  • Thorniewood United 1-1(3-5p) Darvel (Apr 8, post Mar 4,  Feb 11)

Third Round (Apr 8)

  • Craigmark Burntonians 0-3 Kilsyth Rangers
  • Cumnock Juniors 5-2 Blantyre Victoria
  • Largs Thistle 0-2 Kirkintilloch Rob Roy
  • Maybole Juniors 0-2 Auchinleck Talbot
  • Pollok 5-0 Neilston Juniors
  • St. Roch’s 5-1 Annbank United
  • Troon Juniors 1-4 Gartcairn Juniors
  • Darvel 2-0 Kilwinning Rangers (Apr 19)

Quarter Finals

  • Kilsyth Rangers 2-0 Gartcairn Juniors (Apr 19)
  • Pollok 3-1 St Roch’s (Apr 22)
  • Cumnock Juniors 1-1(5-3p) Kirkintilloch Rob Roy (May 17)
  • Darvel 1-3 Auchinleck Talbot (May 17)

Semi Finals

  • Pollok 2-1 Kilsyth Rangers (May 6)
  • Auchinleck Talbot 0-1 Cumnock Juniors (May 24)

Final (May 27)

  • Pollok 2-2(5-4p) Cumnock Juniors (@ Newlandsfield Park)