West of Scotland Cup 18-19

The West of Scotland Cup is contested by all member clubs of the SJFA West Region, of which there are currently 63.

It is played in a straight knockout format with the final traditionally being one of the last junior fixtures of the season. Hurlford United are the current holders.

2018-19 COMPETITION (2016-17, 2017-18)

First Round (Nov 10)

  • Annbank United 1-3 Bellshill Athletic
  • Ardrossan Winton Rovers 1-2 Pollok
  • Ashfield 1-5 Rossvale Juniors
  • Benburb 5-1 Maybole Juniors
  • Cambuslang Rangers 9-1 Yoker Athletic
  • Carluke Rovers 6-2 Irvine Victoria
  • Clydebank 2-3 Glasgow Perthshire (@ Lochburn Park)
  • Dalry Thistle 1-3 St Roch’s
  • East Kilbride Thistle 5-1 Kello Rovers
  • Gartcairn Juniors 2-1 Greenock Juniors
  • Glenafton Athletic 7-2 Maryhill
  • Hurlford United 5-1 Johnstone Burgh
  • Irvine Meadow 2-1 Vale of Leven
  • Kilbirnie Ladeside 2-1 Petershill
  • Kilsyth Rangers 3-0 Girvan
  • Kilwinning Rangers 0-0(4-5p) Auchinleck Talbot
  • Kirkintilloch Rob Roy 3-1 St Anthony’s
  • Lanark United 2-1 Blantyre Victoria
  • Larkhall Thistle 2-3 Muirkirk
  • Lesmahagow Juniors 2-1 Largs Thistle
  • Lugar Boswell Thistle 0-4 Cumnock Juniors
  • Neilston 0-4 Craigmark Burntonians
  • Port Glasgow 4-0 Ardeer Thistle
  • Renfrew 1-2 Beith Juniors 
  • Saltcoats Victoria 0-2 Thorniewood United
  • Shettleston 4-2 Darvel
  • Shotts Bon Accord 3-0 Forth Wanderers
  • Troon 2-0 Royal Albert
  • Whitletts Victoria 0-0(2-4p) Newmains United
  • Wishaw 0-2 Rutherglen Glencairn
  • Cumbernauld United 5-0 Vale of Clyde (@ Westfield Park, DennyDec 1)

Second Round (Jan 12)

  • Auchinleck Talbot 3-1 Cumnock Juniors
  • Beith Juniors 4-2 Irvine Meadow XI
  • Bellshill Athletic 1-4 Benburb
  • Carluke Rovers 3-2 Muirkirk Juniors
  • Craigmark Burntonians 5-1 Gartcairn
  • Glenafton Athletic 2-1 Lesmahagow Juniors
  • Hurlford United 3-1 Glasgow Perthshire
  • Kirkintilloch Rob Roy 5-0 Thorniewood United
  • Lanark United 3-2 Kilsyth Rangers
  • Newmains United 3-5 East Kilbride Thistle
  • Port Glasgow Juniors 1-2 Arthurlie
  • Rossvale 1-1(3-4p) Cambuslang Rangers
  • Rutherglen Glencairn 1-1(2-4p) Kilbirnie Ladeside
  • St. Roch’s 5-3 Shotts Bon Accord
  • Troon 1-1(4-2p) Pollok
  • Cumbernauld United 7-0 Shettleston (Mar 2, post Jan 19)

Third Round (Mar 16)

  • Kilbirnie Ladeside 0-0(4-5p) Carluke Rovers (Feb 23)
  • Arthurlie 1-4 Glenafton Athletic (Mar 23, post Mar 16)
  • Auchinleck Talbot 1-0 Craigmark Burntonians (Mar 23, post Mar 16)
  • Beith Juniors 4-2 Benburb (Mar 23, post Mar 16)
  • East Kilbride Thistle 2-0 Cumbernauld United (Mar 23 @ K Park, post Mar 16 @ K Park)
  • Kirkintilloch Rob Roy 2-2(5-4p) Hurlford United (Mar 23, post Mar 16)
  • St Roch’s 1-2 Cambuslang Rangers (Mar 23, post Mar 16)
  • Troon 1-0 Lanark United (Mar 23, post Mar 16)

Quarter Finals (Apr 20)

  • Auchinleck Talbot 6-0 Carluke Rovers
  • Glenafton Athletic 2-1 Cambuslang Rangers
  • Troon 0-3 Beith Juniors
  • Kirkintilloch Rob Roy 4-1 East Kilbride Thistle (Apr 27)

Semi Finals (May 4)

  • Auchinleck Talbot 3-4 Kirkintilloch Rob Roy
  • Beith Juniors 0-0(4-2p) Glenafton Athletic

Final

  • Beith Juniors – Kirkintilloch Rob Roy (Jun 8 @ Meadow Park)