WoSFL Premier Division 22-23

The West of Scotland League was formed in 2020, predominantly with the former members of the Scottish Junior FA’s West Region as its members.

The Premier Division sits at Tier 6 in the SFA’s pyramid and it’s champions can win promotion to the Lowland League by winning play-off with the East of Scotland Premier and South of Scotland champions.

Darvel won the title last season, but lost to East champions Tranent Juniors in the play off final.

The division has been reduced to sixteen clubs this season, down from twenty last season. They play each other home and away to give a programme of 30 games.

2022-23 COMPETITION (2021-22)

Competing clubs:  Arthurlie, Auchinleck Talbot, Beith Juniors, Cambuslang Rangers, Clydebank, Cumnock Juniors, Darvel, Glenafton Athletic, Hurlford United, Irvine Meadow XI, Kilwinning Rangers, Kirkintilloch Rob Roy, Largs Thistle, Petershill, Pollok, Troon

OPENING FIXTURES

Saturday, July 30

  • Arthurlie 1-3 Clydebank 
  • Cambuslang Rangers 1-3 Beith Juniors
  • Darvel 1-2 Cumnock Juniors
  • Hurlford United 0-0 Kirkintilloch Rob Roy
  • Irvine Meadow XI 1-3 Kilwinning Rangers
  • Largs Thistle 1-1 Glenafton Athletic
  • Petershill 1-2 Pollok
  • Troon 1-2 Auchinleck Talbot

Saturday, August 6

  • Auchinleck Talbot 0-3 Darvel
  • Beith Juniors 0-2 Hurlford United
  • Clydebank 2-3 Irvine Meadow XI
  • Cumnock Juniors 2-0 Cambuslang Rangers
  • Glenafton Athletic 1-0 Arthurlie
  • Kilwinning Rangers 2-3 Troon
  • Kirkintilloch Rob Roy 2-0 Petershill
  • Pollok 0-0 Largs Thistle

Friday, August 12

  • Darvel 3-1 Kilwinning Rangers

Saturday, August 13

  • Cambuslang Rangers 0-1 Auchinleck Talbot
  • Hurlford United 3-1 Cumnock Juniors
  • Irvine Meadow XI 0-1 Arthurlie
  • Largs Thistle 1-5 Kirkintilloch Rob Roy
  • Petershill 0-3 Beith Juniors
  • Pollok 3-2 Glenafton Athletic
  • Troon 3-1 Clydebank
  • Darvel P-P Kilwinning Rangers – now Fri, Aug 12

Saturday, August 20

  • Cumnock Juniors – Petershill
  • Arthurlie P-P Troon – due to South Challenge Cup ties
  • Auchinleck Talbot P-P Hurlford United – due to South Challenge Cup ties
  • Beith Juniors P-P Largs Thistle – due to South Challenge Cup ties
  • Clydebank P-P Darvel – due to South Challenge Cup ties
  • Glenafton Athletic P-P Irvine Meadow XI – due to South Challenge Cup ties
  • Kilwinning Rangers P-P Cambuslang Rangers – due to South Challenge Cup ties
  • Kirkintilloch Rob Roy P-P Pollok – due to South Challenge Cup ties
  • + South Challenge Cup, First Round

Saturday, August 27

Friday, September 2

  • Pollok – Beith Juniors

Saturday, September 3

  • Cambuslang Rangers – Clydebank
  • Darvel – Arthurlie
  • Hurlford United – Kilwinning Rangers
  • Kirkintilloch Rob Roy – Glenafton Athletic
  • Largs Thistle – Cumnock Juniors
  • Petershill – Auchinleck Talbot
  • Troon – Irvine Meadow XI
  • Pollok P-P Beith Juniors – now Fri, Sep 2

Saturday, September 10

Friday, September 16

  • Kilwinning Rangers – Petershill

Saturday, September 17

  • Arthurlie – Cambuslang Rangers
  • Auchinleck Talbot – Largs Thistle
  • Beith Juniors – Kirkintilloch Rob Roy
  • Clydebank – Hurlford United
  • Cumnock Juniors – Pollok
  • Glenafton Athletic – Troon
  • Irvine Meadow XI – Darvel
  • Kilwinning Rangers – Petershill

Saturday, September 24

Saturday, October 1

  • Beith Juniors – Glenafton Athletic
  • Cambuslang Rangers – Irvine Meadow XI
  • Darvel – Troon
  • Hurlford United – Arthurlie
  • Kirkintilloch Rob Roy – Cumnock Juniors
  • Largs Thistle – Kilwinning Rangers
  • Petershill – Clydebank
  • Pollok – Auchinleck Talbot

Saturday, October 8

  • Arthurlie – Petershill
  • Auchinleck Talbot – Kirkintilloch Rob Roy
  • Clydebank – Largs Thistle
  • Cumnock Juniors – Beith
  • Glenafton Athletic – Darvel
  • Irvine Meadow XI – Hurlford United
  • Kilwinning Rangers – Pollok
  • Troon – Cambuslang Rangers

Saturday, October 15

  • Beith Juniors – Auchinleck Talbot
  • Cambuslang Rangers – Darvel
  • Cumnock Juniors – Glenafton AthleticHurlford United – Troon
  • Kirkintilloch Rob Roy – Kilwinning Rangers
  • Largs Thistle – Arthurlie
  • Petershill – Irvine Meadow XI
  • Pollok – Clydebank
  • + South Challenge Cup, Third Round

Saturday, October 22

  • Arthurlie – Troon
  • Auchinleck Talbot – Hurlford United
  • Clydebank – Darvel
  • Kirkintilloch Rob Roy – Pollok
  • Glenafton Athletic – Irvine Meadow XI
  • + West of Scotland League Cup, Preliminary Round

Saturday, October 29

  • Arthurlie – Pollok
  • Auchinleck Talbot – Cumnock Juniors
  • Clydebank – Kirkintilloch Rob Roy
  • Darvel – Hurlford United
  • Glenafton Athletic – Cambuslang Rangers
  • Irvine Meadow XI – Largs Thistle
  • Kilwinning Rangers – Beith Juniors
  • Troon – Petershill
  • + Scottish Junior Cup, Third Round

Saturday, November 5

  • Auchinleck Talbot – Glenafton Athletic
  • Beith Juniors – Clydebank
  • Cumnock Juniors – Kilwinning Rangers
  • Hurlford United – Cambuslang Rangers
  • Kirkintilloch Rob Roy – Arthurlie
  • Largs Thistle – Troon
  • Petershill – Darvel
  • Pollok – Irvine Meadow XI

Saturday, November 12

Saturday, November 19

  • Arthurlie – Beith Juniors
  • Cambuslang Rangers – Petershill
  • Clydebank – Cumnock Juniors
  • Darvel – Largs Thistle
  • Glenafton Athletic – Hurlford United
  • Irvine Meadow XI – Kirkintilloch Rob Roy
  • Kilwinning Rangers – Auchinleck Talbot
  • Troon – Pollok
  • + South Challenge Cup, Fourth Round

Friday, November 25

  • Kilwinning Rangers – Glenafton Athletic

Saturday, November 26

  • Auchinleck Talbot – Clydebank
  • Beith Juniors – Irvine Meadow XI
  • Cumnock Juniors – Arthurlie
  • Kirkintilloch Rob Roy – Troon
  • Largs Thistle – Cambuslang Rangers
  • Petershill – Hurlford United
  • Pollok – Darvel
  • + Scottish Cup, Third Round

Saturday, December 3

  • Arthurlie – Auchinleck Talbot
  • Cambuslang Rangers – Pollok
  • Clydebank – Kilwinning Rangers
  • Darvel – Kirkintilloch Rob Roy
  • Glenafton Athletic – Petershill
  • Hurlford United – Largs Thistle
  • Irvine Meadow XI – Cumnock Juniors
  • Troon – Beith Juniors

Saturday, December 10

Saturday, December 17

  • Auchinleck Talbot – Irvine Meadow XI
  • Beith Juniors – Darvel
  • Cumnock Juniors – Troon
  • Glenafton Athletic – Clydebank
  • Kilwinning Rangers – Arthurlie
  • Kirkintilloch Rob Roy – Cambuslang Rangers
  • Largs Thistle – Petershill
  • Pollok – Hurlford United

Saturday, December 24

  • no games

Friday, December 30

  • Cumnock Juniors – Darvel

Saturday, December 31

  • Auchinleck Talbot – Troon
  • Beith Juniors – Cambuslang Rangers
  • Clydebank – Arthurlie
  • Glenafton Athletic – Largs Thistle
  • Kilwinning Rangers – Irvine Meadow XI
  • Kirkintilloch Rob Roy – Hurlford United
  • Pollok – Petershill

full list to follow